Myslím, že 10x naj roku… je veľmi pekný zvyk a tradícia ako bilancovať ten rok, ktorý pomaly ale isto končí. Je fajn sa poohliadnuť po tom čo sa vlastne udialo a ako to všetko opäť všetko rýchlo ubehlo.

Tento rok tomu nebude inak. Desať „vecí“ nieje vôbec ľahké dať dokopy, tak sa ich snažím zlučovať do akýchsi skupiniek a potom lepšie rozpitvať. Samozrejme budem rád ak aj vy dáte vedieť čo dôležité sa za tento rok, ktorý sa pomaličky ale istotne stáva minulosťou zažili a z čoho ste sa tešili.

Aj tento krát je poradie čisto náhodné:

Hudba

Bez pochýb najzásadnejší rok v mojom živote čo sa hudby týka. Koncertov a festivalov nespočetne, videl ale hlavne počul som Oasis, Snow Patrol, Depeche Mode, Radiohead či Editors. Nechýbali podujatia ako Wilsonic, jeho micro podoba, Pohoda, Rock for People v Čechách, BeeFree, Summerbeach Rudava ale aj Unsound Festival v poľskom Krakove. A asi desiatku ďaľších.

DJing

Bez hrania by to určite nešlo. Ani náhodou. Mám za sebou asi desiatku „jam session“ s priateľmi a ich narodeninové párty. Sú to také posedenia pri hudbe a dobrom pití v uzavretej spoločnosti. Nikam sa netlačím a nevtieram. Kto sa chce presadiť mal by to robiť. Napriek tomu sa mi podarilo dostať sa na BeeFree či Connection. Hudba ma z tejto polohy stále viac a viac teší a baví.

Technológie a web

Tento rok som konečne switchol na Mac a čo sa pohybujem v IT sfére považujem to za jeden z najlepších a najzásadnejších krokov v tejto sfére. Som maximálne spokojný a konečne mám systémy a hardvér aký som potreboval. Je to len nutný základ pre ďalšiu prácu alebo zábavu. Ak nieje dobrý základ tak to všetko čo chcete na ňom budovať sa kazí a sype. Preto Apple. Tak isto som sa naučil kupovať dobé a užitočné aplikácie. Ak sú pre mňa prínosom prečo to nerobiť?

Mám za sebou niekoľko konferencii a certifikácii. Čo sa týka nových vedomostí tu je to tak, že v tomto biznise sa človek učí každý deň, no tým sa samozrejme otvárajú nové a neznáme obzory a má pocit, že dokopy nič nevie. Viem, že nič neviem. Dva krát sa konal Barcamp – Žilinský a Bratislavský. Veľko udalosťou bolo už v poradí druhé WebExpo. A opäť sa tak ľahko pustil do freelancingu. Ako dlho mi to to vydrží sa sám nechám prekvapiť. Inak asi mesiac som aktívne vyberal netbook, no neúspešne – som náročný a keď to má viac ako desať cólov tak to skutočne za netbook nemôžem považovať. Zmenil som operátora. Tiež zásadný krok. Stratil som PDA a náslene ho našiel v blate, žije tak deň na baterke takže asi ani výber mobilu ma neminie. To bude ešte dilema akú platformu zvoliť.

Blog

Ani tento rok som na blogu nezaháľal. Začiatkom roka som prehadzoval CMS – ničo čoho som sa veľmi obával, no okrem mesačného prehadzovania článkov to zbehlo veľmi hladko. Google si moje nové linky veľmi rýchlo osvojil aj ja som zo systémom veľmi spokojný. Vďaka blogu sa mi podarilo spoznať veľa zaujímavých ľudí, vyriešiť nejaké problémy a podla odozvy bol aj pre iných prínosom. Viem, že problémom naďalej zostáva nepravidelná aktualizácia ale v rámci mojich časových možností sa mu snažím maximálne venovať. Veď počas mŕtvej letnej sezóny ste tu mohli každí deň nájsť minimálne jeden článok. Zásadných zmien sa nemusíte obávať, tu nemienim nič meniť – chcem sa aj naďalej zameriavať hlavne na obsah a to taký aký poznáte doteraz.

Fotografia

Fotografia je popri hudbe moje veľké hobby. Nedám si do nej kecať a robím si ju len a len podľa seba, fotím keď mám chuť a náladu. Preto by som ju asi nikdy nemohol robiť profesionálne. Tento rok bol bohatý na cestovanie ale aj hudobné akcie. Cestovanie bez fotenia si vôbec neviem predstaviť. Týždňové fotenie po Anglicku, predĺžený víkend v poľskom Krakówe či opäť v Prahe. Za zmienku stojí i Bratislavský fotomaratón.

Zriadil som si účet na Flickr.com, zadovážil nový objektív a databanku. Ani na jedno ste tu nečítali recenziu ale to neznamená že ich aktívne nepoužívam. Práve naopak. Dokopal som sa k aktualizácii foto portfólia na webe ferovolar.com – od finálnej podoby to má ďaleko ale lepšie ako nič. Mrzí ma, že som nestihol opäť rozbehať fotoblog ale snáď sa k tomu dostanem – všetko to sú veci ku ktorým si treba sadnúť na dlhšie.

Cestovanie

Hanbím sa že s týždňovej dovolenky po Anglicku som nepublikoval ani jednu fotografiu a ani článoček. Je toho veľa a asi by to vydalo aj na mini seriál. Uvidím, v každom prípade to chcem spracovať. Anglicko mám veľmi rád, tento krát išlo o Manchester a Liverpool. Úžasné miesta. Pár dní v Čechách a Poľsku tiež spravili dojem. Cestovanie mám veľmi rád, či už ide o premiestňovanie sa za nejakou udalosťou, fotenie, hranie alebo skutočne len spoznávanie nových miest. Budúci rok nemám nič konkrétne na pláne – veľmi túžim vidieť Kubu a budúci rok sa mi to malo splniť no situácia to asi nedovolí. Potešil by aj výlet vlakom do Moskvy, rád by som opäť pozrel do Londýna a previezol sa vlakom do Škótska. Sny sú pekná vec a sám som zvedavý kam sa nakoniec dostanem. Stále odkladám aj bližšie spoznávanie Slovenska, tak možno keď nič iné tak aspoň tak. Doma dobre.

MTB

Stále hovorím, že bajk je geniálny vynález. Relax, pohyb aj adrenalín. Výborný spôsob ako spoznávať nové miesta na ktoré by to bolo pešobusom pomaly a autom prirýchlo. Príroda ale aj mestečká, prísť po práci domov a zašliapať si pár kilometrov – hneď je hlava čistejšia a telo spokojnejšie. Dúfam že budúci rok si naň nájdem ešte viac priestoru.

Priatelia

Ľudia ktorí ma formujú, ovplyvňujú a pre ktorých sme tu spolu navzájom nesmú chýbať. V dobrom aj zlom.

Zdravie

Každoročne spomínaná a veľmi dôležitá položka v tomto zozname. Treba naň myslieť, lebo ako tu je tak zajtra tu byť nemusí a potom to všetko komplikuje. Našťastie až na jedno zranenie a nejakú tú chrípku bolo všetko v najlepšom poriadku.

Je pár vecí, ktoré sa mi stihnúť nepodarilo. Kvôli zraneniu oka som premeškal CeBIT, na ktorý som mal obrovskú chuť ísť – veď aj akreditácia bola vybavená ale nakoniec sa zvrtla celá situácia a dva týždne som ležal doma. V podobnom duchu sa niesla ak ARS Electronica, tak isto potvrdený vstup no nakoniec som nemal dostatočné dovolenky a na jeden deň by sa to neoplatilo. Neslávne dopadol aj festival Pohoda, kde sa stalo niečo čo by sa stávať nikdy nemalo. Na druhú stranu by som zase nespoznal vďaka vzniknutej situácii niektorých ľudí. Život je plný paradoxov.

Dovoľte mi vám ale aj sebe zaželať, aby ten rok 2010 bol minimálne tak dobrý ako tento odchádzajúci. Všetko dobré…