Začiatkom tohto roka som zmenil pracovnú pozíciu. Po 10 rokoch, alebo 10,000-Hour Rule z pozície systémového administrátora som prešiel do marketingovo-produktového tímu vo Websupport-e. No a práve v rámci tímového utužovania vzťahov na pracovisku mávame spoločné piatkové obedy. Na jednom z nich sme sa bavili na tému remote work z iných krajín, než sme sa vrátili späť do office bolo vybrané miesto, orientačný dátum a doprava. Internet je kúzelná vec, neviem ako mohli ľudia fungovať bez neho.

Vo firme sme momentálne štvorčlenný tím: Rišo, Šimon, Luboš plus ja. Polka z nás už niekedy v Barcelone bola, pre mňa osobne to mala byť piata návšteva tohto centra Katalánska. Myslím, že každý z nás mal nejaký dôvod prečo to skúsiť. Za mňa to bolo hlavne:

 • chcel som vedieť, či dokážem z iného miesta efektívne pracovať a aký bude môj výkon
 • ak na lepšie sústredenie mi stači si sadnúť inde, ako na moje obvyklé miesto, aké to bude keď svoj zadok presuniem o 1400 kilometrov
 • rozvinúť niektoré nápady
 • mám rád cestovanie aj svoju prácu, work&travel teda nemusí byť win-win len pre smetiarov
 • lepšie spoznať chalanov v tíme
 • Barcelonu mám fakt rád, čiže moja odpoveď na ňu bude vždy áno

Ide sa

Získať požehnanie od vedenia spoločnosti bolo prvým úspechom. Máme to šťastie, že každému z nás na prácu stačí Macbook a dobré pripojenie – tieto podmienky nie je ťažké splniť. Zároveň to malo byť demo aj pre ostatné tímy v rámci firmy, ktoré sú väčšie a niečo podobné by mohli dať na pár turnusov. Experiment na ľudoch. Niektoré firmy sa môžu aj celé teleportnúť. Otázkou boli ešte financie – minuli sme na letenky náš teambuildingový budget, ostatné išlo z nášho.

Už ostáva len sa tešiť a mať očakávania

Doprava

Barcelona patrí medzi tie finančne menej nákladné destinácie čo sa leteniek týka. Najlepšie to vyšlo z Budapešti – okrem sneženia nás cestou do nej zastihlo snáď akékoľvek počasie. Prileteli sme priamo do Barcelony, len od februára jazdí metro aj na ňu. X dňové lístky vám budú platiť, tie T-10 nie a treba si dokúpiť špeci príplatok.

Cestou na letisko

Apple robí už aj do lietadiel

Odporúčam prísť pred začiatkom pracovného tyždňa, čiže na víkend – zoznámite sa s mestom, pobeháte highligty a budete mať už spravený názor. Nebudú vám utekať preč myšlienky počas práce a už tušíte čo a ako.

Je fajn si pobehať mesto ešte než sa pustíte do práce

MNAC

Ubytovanie

Pre štyroch ľudí na taký počet dní je nemysliteľný hotel, čiže voľba prirodzene padne na Airbnb. Tu je dobrou radou asi booknuť niečo hneď ako viete, že idete – ponuka na rozdiel od leteniek sa bude len zužovať a cena rásť. Najmä ak máte požiadavky na polohu, internet a podobne.

Je lepšie bookovať s niekoľkomesačným predstihom, my sme išli v strede mája, čiže pred začiatkom letnej sezóny a ponuka naozaj rýchle klesala. Tak isto odporúčam dobre si prelúskať referencie a komentáre. Prípadne si držať niečo v zálohe, je bežnou praxou, že aj niekoľko mesačné rezervácie zvyknú majitelia bytov rušiť pár dní pred termínom. Našťastie nám sa nič podobné nestalo, len realita bytu bola o niečo slabšia ako pôvodné fotografie na webe. Ale človek si zvykne.

Naša hacienda

Coworking

Možnosti odkiaľ pracovať sú v podstate dve - buď odtiaľ kde bývate, alebo skúsiť coworking. Ak máte super haciendu s terasou a super internetom (určite sa pýtajte na optiku a rýchlosť pripojenia) tak máte pracovisko vyriešené. Ak sa chcete spoľahnúť na nejaké zázemie tak jednoznačne coworking. Barcelona ich ponúka desiatky, niektoré už sú špeciálne zamerané.

Valkiria Hub Space

Tu zase všetko záleží od vašich požiadaviek, finančných možností a pod. My sme nakoniec zvolili Valkiria Hub Space s fajn polohou ako k nášmu bývaniu tak aj rýchlemu prístupu na pláž. Veľmi kľudné miesto, väčšina členov tu má svoje kancelárie, my sme fungovali v open space. Tyždeň vás stojí cca 50 EUR bez dane.

Mega zaujímavý priestor

Open office

Inak ešte veselá story – v pondelok, prvý deň - sme sa vybrali do coworkingu, mesto bolo prázdne ako po zombie apokalypse. Na mieste sme zistili, že všetko je zavreté – nejaký lokálny katalánsky sviatok. Takže tento prvý deň sme fungovali z bytu.

Núdzový office

V coworkingu sme strávili päť dní, normálnu pracovnú dobu. Pre dlhší pobyt by som asi nabudúce volil niečo s denným svetlom. Open-space bol totiž zahrabaný v budove a z Websupport office som navyknutý na presklenné dve steny.

More na dosah

Výsledky

Najťažšie sa asi (nielen kolegom) vysvetľuje, že sme tam naozaj išli pracovať. A to sme do bodky dodržali. Tu máme všetci čisté svedomie. Na čo to bolo dobré?

Containers everywhere

Všetci sme sa zhodli na tom, že sme toho spravili asi dvojnásobok toho čo z Bratislavy. Dôvodom bol absolútny focus na prácu, asi ako keď máte nový job a venujete sa len nemu – ešte vás nemá čo rozptyľovať. Osobne som dokončoval upratovanie serverových produktov a pripravoval jeden nový, ktorý by sa mal objaviť v najbližších týždňoch. Popri tom bežná operatíva, nejaké pozostatky z adminskej práce.

Plus sa podarilo tam vytvoriť najčítanejší blog post za máj, za čo ma odmena neminula. Samozrejme chalani si zase išli svoje a myslím, že každý z nás mohol byť naozaj spokojný.

After work

Niektoré veci sa preberali aj mimo coworkingu, no nie nonstop. Je zaujímavé vidieť kologov v podstate stále, najmä ak sa snažíte ešte nejako oddeľovať prácu od osobného života. Napriek tomu som mal pocit, že to celé trvalo dva dni. Čo je teda úplne pozitívne a myslím, že málo kto si to môže dovoliť povedať.

Na pláž

Free time

Ako som spomínal, tak najzaujímavejšie miesta sme pobehali počas prvého víkendu a spísali si ďalšie aktivity a miesta ktoré sme chceli vidieť či zažiť. Nič sme nemali pevne naplánované a podriaďovali sme to úplne slobodnému výberu. Buď sa išlo chill-ovať na pláž, alebo sme dávali nejaké parky, pamiatky a pod.

Casa Batlló

Vamos a la playa

Povinná jazda

 • Sagrada Familia - konečne som ju videl aj z vnútra
 • zbehnúť si Cassa Milà a Battló
 • Plaça Catalunya, La Rambla
 • odbočka na Mercado de La Boqueria a Plaça Reial
 • dole až po Mirador de Colom
 • skončit v Rambla de Mar**
 • pobehať Park Guell
 • Barri Gotic a El Born Centre de Cultura i Memòria
 • Montjuïc
 • Plaça d'Espanya a MNAC

Arco de Triunfo

Park Guell

Moje srdcovky

 • streetart v El Raval
 • Platja de Llevant, Platja de Nova Mar Bella a Platja de la Mar Bella
 • výhľad z Temple Expiatori del Sagrat Cor
 • Arco de Triunfo a Parc de la Ciutadella

El Raval

Dream team

Kapitolou samou o sebe je jedlo – to je individuálna záležitosť a mesto ponúka pre každého niečo. Niekoľko tipov:

Mercado de La Boqueria je vždy dobrý nápad

Nom nom

Nom nom nom nom

Nečakane sme trafili aj niekoľko zaujímavých eventov - La Nit dels Museus, alebo Noc múzeí sa konala 18. mája. No nebolo reálne sa kamkoľvek v rozumnom čase dostať. Čiže sme sa mohli kochať maximálne tak radami pred niekoľkými desiatkami múzeí.

Sagrada Familia

Aj Antoni Gaudí mal bordel na stole

Barça vyhrala po 24 raz ich La Liga. Nie som futbalový fanúšik, no malo to super atmosféru. Niekoľko hodinový sprievod v otvorenom autobuse po za normálnych okolností na jednej z najfrekventovanejších ulíc. Kopec ľudí a hluku, no zároveň upratovacia čata, ktorá mesto dávala hneď zase do poriadku. Iný svet.

FC Barcelona

It's time for Barcelona to party!

Amsterdam som mal rád aj kvôli rozvinutej cyklistickej doprave, tú ale vytlačili skútre. Barcelona ju má tiež a bol super nápad si na 24 hodín požičať bicykle. Mesto je celé poprepájané a dá sa dostať všade. Na to, že sme si ich zamkli vo vchode bytovky sme si našli pneumatiky prerezané. Ale ani to nás neodradilo a dali sme bicykle do poriadku a mesto si na nich ešte užili.

Fakt to utieklo, ale mám z toho všetkého veľmi dobrý pocit. Očakávania boli relatívne veľké, zároveň sa ich podarilo bez problémov naplniť.

Podobnú skúsenosť odporúčam každému, kto si ju môže dovoliť organizačne – všetko v rámci hesla neskúsiš – nezažiješ. Barcelona je vhodná na návštevu v ktorékoľvek ročné obdobie pre stredoeurópana, vyhol by som sa ale júlu a augustu kedy tam býva pekelne teplo.

Toto sa nikdy neopozerá

Späť domov

Ak ste sa dostali až sem tak gratulujem, ešte mám dve posledné veci. Tou prvou je videjko z fotiek (ak by nestačilo, tak ešte je tu Instagram).

No a tou druhou je ponuka práce možno práve pre teba. Ak sa cheš stať súčasťou nášho tímu, alebo vieš o nikom, kto by sa k nám hodil tak teraz je jedinečná šanca – všetko podstatné nájdeš na rozsirujeme.team. A nabudúce dáme takýto trip možno už spolu, teším sa!