Je to len pár minút, čo už nie sme hokejová republika. Naši vypadli, tréner skončil a média nás ešte pár dní budú masírovať informáciami prečo to je tak ako to je. Bola to fajn pauzička od štátnych alebo štátom podporovaných zlodejstiev. Späť do relality.

Stačí si otvoriť zopár médii, napríklad aj také pre ktoré sa premiér a jeho ministri nebudú vyjadrovať. Za 24 hodín pribudli tri zaujímavé informácie. Píšem o technológiách takže som si vybral práve takéto.

  • Už sme si zvykli, že televízie sledujú svojich divákov. Najnovšie sa o to pokúša mobilná aplikácia Finančnej správy. Tá skenuje kolky na alkohole a cigaretách a overuje, či sú s kostolným poriadkom. S tým už ale vôbec nie je to, že sú pri tom odosielané informácie o vašej polohe, sieti, telefóne či hovoroch. Kľudne sa vám teda môže stať, že pri overovaní informácií o spomínaných dobrotách bude vina pri náleze niečoho nelegálneho zvalená na vás. V rámci hesla za dobrotu na žobrotu.

  • Mýto je kapitola sama o sebe. Najnovšie sa opäť bude hľadať dodávateľ pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) pre systém e-známok. Najnovšie ale Ministerstvo vnútra zvažuje, že okre snímania diaľničných známok by sa mohli fotiť aj dopravné priestupky. Prípadne ak ste nemali radi slovné úlohy, typu auto A vyštartuje z bodu B... môže sa vám to vrátiť. Polícia bude mať informácie, za aký čas ste daný úsek prešli. Potom tu máme úžasnú objektívnu zodpovednosť a bločky pekne domov do schránky. Zaujímala by ma ústavnosť takéhoto sledovania. Mýto je zlatá baňa, pokuty mu ešte prospejú. Viete, že za prvé tri roky fungovania sa cezeň vybralo 610 miliónov eúr. 3/4 týchto peňazí išli na vybudovanie a prevádzku? Čistá ryža.

  • Ak by som robil v rádiu tak poviem, že „na cestách ešte zostaneme“. Štátne Waze, alebo ak chcete Národný systém dopravných informácii (NSDI) je niečo nad čím krútim hlavu už od roku 2012. Vtedy sa objavili prvé informácie, že štát niečo také chce. Od februára je tu informácia, že to bude stáť 14 miliónov eúr (plus možno ďalšie 4) a spraví to Telekom. V susednej Českej republike to je len za 3,5 milióna eur. Škoda, že Telekom nepredáva aj CT-čka. Ja rád a často vravím, že

...u nás a v Čechách sa kradne rovnako čo sa sumy týka. Len u nás je to v eurách a u nich v korunách…

No nebolo nám tých pár týždňov dobre bez káuz a podvodov? Vlastne toto nie sú podvody. Veď na súkromie si má davať každý sám pozor a zbytok sú poctivo vysúťažené tendre. Amen.