Aliancia Fair-play opäť organizuje Hackathon nad verejne dostupnými dátami, ktoré zverejňuje štát. Aliancia Fair-play ich spracúva v rámci projektu datanest.sk, takéto datasety ponúkajú informácie o tom, kde sa peniaze prelievajú zo štátnej kasy do súkromnej sféry – napríklad cez dotácie, granty, odpustené clá či verejné obstarávanie.

Hackathon má priniesť ďalšie možnosti ako vydolovať stopy a dôkazy z dát, ktoré štát zverejňuje. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že obrovské platby od štátu na súkromníka sú neraz priestorom pre korupciu.

Samozrejme kto niečo také robí, nechce byť na očiach, preto je komplikované sa k súvislostiam dostať. No neraz sa ukázalo, že takáto práca sa vypláca a Aliancia Fair-play pravidelne prináša zaujímave zistenia z tejto oblasti. Teraz je priestor na vytváranie nástrojov, mashupov alebo rozhraní, ktoré to majú uľahčiť.

Hack Day (2010)

Hackathon je určený najmä pre programátorov, analytikov a dizajnérov, ale samozrejme pre každého s dobrým nápadom. Podmienkou na účasti je registrácia – vhodné sú najmä tímy (ideálne 2 až 4 členné), prihlásiť sa však môžu aj jednotlivci. Super bi bolo prísť už s pripravenou, najlepšie rozpracovanou myšlienkou.

Čo môže byť teda zaujímavé?

  • vytvoriť medzi datasetmi užitočné prepojenia, ktoré umožnia lepšie sledovať vzťahy medzi firmami, ľuďmi a ich biznisom so štátom.
  • vytvoriť zaujímavé mash-upy, ktoré odhalia pozadie vzťahov oligarchov a štátu.
  • poprepájať dáta o osobách a firmách.
  • vytvoriť lepšiu vizualizačnú alebo vyhľadávaciu vrstvu nad dátami.

Hackathon Aliancie Fair-play sa uskutoční už od 22. mája 2015 – 16:00 hod do 23. mája 2015 – 22:00 hod. Ak sa chceš zapojiť určite sa nezabudni zaregistrovať, prípadne dať ďalej vedieť o tejto myšlienke. Myslím, že u nás je veľa ľudí čo majú nápady ako spoločnosť posunúť ďalej a toto je jeden z výborných spôsobov ako na to. Všetky potrebné informácie sú dostupné na webe tohto eventu.