Vianoce sú za nami, Nový rok pred nami a niektorý z nás majú celkom slušný počet dní voľna. Pár dní býva fajn, no tí hyperaktívnejší sa môžu začať nudiť. Samozrejme niekto to využije na študijné voľno, iný chce maximum času tráviť s rodinou. Ak ale nemáte do čoho pichnúť skúste niektorý s nasledujúcich tipov. A nebudú prospešné len vám.

Wikipedia
Celosvetovo známa otvorená encyklopédia tvorená dobrovoľníkmi. Určite ste ju neraz použili, niekto častejšie – niekto menej. A čo tak skúsiť do nej prispieť? Anglických fráz a pojmov je plno, lokalizovať je stále čo a nieje to nič komplikované. Ak nechcete byť priamo aktívny môžete skúsiť inú podporu – finančnú. Wikipedia potrebuje pre svoje ročné fungovanie cca 6 miliónov dolárov ku ktorým sa blíži. Samozrejme každý dolár je dobrý, stav konta je možné sledovať na jej stránkach.

Open source
Určite používate aj nejednu open source aplikáciu, prípadne celý systém. Aj tu neraz pomôže finančná podpora, no možností je veľa. Zdatnejší môžu pomôcť s programovaním, či nahlasovaním a opravou chýb. Užívatelia sa zase môžu zapojiť do diskusných fór, kde sa každá rada cení a neraz si poviete: veď toto som aj aj riešil. Obľúbenú aplikáciu môžete propagovať na vašom webe či blogu, stačí kratučký článok alebo nejaký promo banner. Daná aplikácia žiaden nemá? Tak ho vytvorte.

Programovací jazyk, framework etc.
Mať tak viac času tak tomuto frameworku by som sa pozrel na zúbok, vyzerá dobre. Tak toto som si nejeden raz povedal. Dokonca ak o samotných jazykoch. Práve teraz je ten vhodný čas pohody a pokoja si v niektoré veci naštudovať. Neskôr keď budete v časovej tiesni si budete vedieť poradiť. Alebo aspoň kde začať. Človek sa učí celý život, záleží len či musí alebo chce.

Bomba článok
Dlhšie voľno je vhodné aj na tzv. pilierové články. Blogeri vedia čo myslím – ide a lepšie spracované, zaujímavé a často rozsiahlejšie články. Po obsahovej stránke sa téma na ktorú sú napísané stálejšie. Nekomentujú aktuálnu udalosť, no ľudia sa k ním môžu často vracať alebo ich vyhľadávať. Môže ísť o rôzne návody, tipy či seriály. Výber témy je samozrejme na vás a vašej intuícii. Takéto články sa aspoň mne osobne píšu ťažšie na na „posedenie“ ale venujem sa im na viac krát takže aj na toto je vhodné obdobie.

Kniha
Za rok sa toho nazberá na poličke veľa a keď za oknom mrzne, skoro sa stmieva a na stolíku je pohár vareného vína tak sa knihy poddávajú a stránky ubiehajú ohromnou rýchlosťou. Tu nieje nad Čím váhať a myslím, že frázy typu internet zabíja knihy nemajú žiadnu hodnotu. Stále sa tešia obľube, len nie každý si nájde na ne čas – jednoducho nie vždy sa to dá a objavujú sa prednejšie veci.

Výlet
Úplne jednoduchá a pritom tak úžasná vec. Nech vonku akokoľvek mrzne stačí sa teplo obliecť (rozumej správny počet vrstiev) do vaku hodiť termosku s teplým čajom a vyraziť. Ak celý deň strávite vonku spravíte niečo pre seba nielen fyzicky, ale vrátiť sa s čistou hlavou a novými myšlienkami je často krát ešte lepšie. Miesto a dĺžka pobytu na čerstvom vzduchu je len na vás.

To bolo len pár tipov – ďalej to môže byť varenie, obľúbený film či akákoľvek iná relaxačná činnosť na ktorú nemáte obvykle čas. Ak by ste mali ale niečo robiť z povinnosti či donútenia tak to bude asi vhodnejšie to voľno prejesť a preležať. Samozrejme sa teším aj na vaše tipy ako s voľnom naložiť.