Hovorím, že sú dve možnosti ako robiť marketing na Facebooku – dobre a zle. A ak sa to robí dobre, tak to naozaj funguje. Na čokoľvek – napríklad ja som čiastočne vďaka marketingu na FB spoznal svoju životnú partnerku. Ale to si nechám pre svoje memoáre.

Keďže nejednu stránku a kampaň som už robil tak tu je niekoľko mojich elementárnych tipov na ktoré by ste nemali zabudnúť. Ide predovšetkým o využitie možností, ktoré Facebook ako platforma ponúka.

Kompletný profil

Ak si budujete stránku (ako na to v troch krokoch) pre svoju značku nezabudnite o nej vyplniť maximum informácii. Facebook je internet v internete – zaujmite už na svojej Fan stránke profesionalitou.

Pekná URL

Nožík sa mi vo vrecku otvára, keď vidím že niekto má URL profilu či stránky ako id6541364548. O to viac ak je na firemnom webe, hneď spozorniem že či daná firma vie prečo je na FB a ako ho používať. Pre to aby ste si mohli zvoliť vlastnú URL (samozrejme z neobsadených) pre Fan page potrebujete minimálne 25 členov, mohli by vás zaujímať aj pravidlá pre názvy.

Počúvajte fanúšikov

Komunikujte s nimi, reagujte na nich – ak ide o kritiku tak skúste „problémového“ fanúšika vytiahnuť mimo Wall a riešiť problém tam (súkromná pošta, mail atď.). Samotná prezentácia značky či firmy záleží od jej povahy – či ide o serióznu spoločnosť, do istej miery konzervatívnu alebo je dovolené všetko. Toto si treba určite premyslieť.

Pridajte si stránky ku ktorým máte blízko

Nebojte sa odporučiť fanúšikom zaujímavé stránky vo vašom obore, ktoré sú na Facebooku. Nemusí ísť výhradne o konkurenciu, zdieľajte zaujímavý obsah.

Rozširujte fanúšikovskú základňu

Fan stránka začne byť úspešná ak v nej nebudú len vaši priatelia. Ak im posielate pozvánku do nejakej dobre zvážte, či je pre nich zaujímavá – ak áno nebojte sa požiadať aby ju šírili ďalej. Stránku promujte ju aj mimo siete.

Vlastná vstupná stránka

Landing page na Facebooku má v prvom rade za cieľ donútiť človeka aby sa na ňu pridal. Jednoduché ako facka. Podľa jej spracovania a nápaditosti sa dá tiež usúdiť ako sa majiteľ o stránku stará a ako je preňho dôležitá. Môže ísť o prepracovanú dynamickú stránku, často krát ide ale len o obrázok vyzývajúci na Lajk. Skúste statické FBML. Alebo chcete nákupný košík na vaše produkty priamo na FB? Ani to nieje problém.

Kúpte si reklamu

Ak nenastane ten zlom, že fanúšikovia vašej stránky nezačnú pribúdať postupne tak si skúste zaplatiť reklamu. Dá sa pomerne presne cieliť a prehľadne spravovať. Ako donútiť ľudí aby na ňu klikali? Použite zaujímavý obrázok alebo skúste niektorý z desiatich tipov pre reklamu na Facebooku.

Pridaná hodnota

Určite si ako prvú otázku položte sami sebe túto – prečo by som mal byť jej fanúšikom? Najčastejšie lebo inklinujem k značke, páči sa mi jej názov = stotožňujem sa s nim, stránka je zábavná alebo užitočná. Môže prinášať pridanú hodnotu, informácie ktoré inde niesu – alebo ešte len budú. Rôzne súťaže, informácie o zľavách či jednoducho darovanie produktov.

Zaujímajú ma aj vaše postupy, nápady, tipy a prístup. Takže sa nebojte ich pridať do komentárov. Pokiaľ vás zaujíma ako si budovať značku na mikroblogovacej službe tak určite si prečítajte mojich 45 tipov pre firemný Twitter.