To, že sa v Prahe cez víkend konala konferencia WebExpo nemohlo uniknúť snáď nikomu, kto sa o web ako taký zaujíma viac ako konzument. To ani nehovorím o sociálnych sieťach, kde sa tomu jednoducho nedalo ujsť.

Do Prahy som sa vybral polnočným vlakom. Cesta trvala šesť hodín, no keďže vlak bol totálne prázdny až do príchodu som sa výborne vyspal. Mesto ma prekvapilo jesenným počasím – ranný opar, farebné opadané lístie. Proste tí Česi musia byť vo všetkom popredu.

Keďže miesto konania sa nezmenilo tak dostať sa na miesto konania bolo viac ako jednoduché. Program som si niekoľko krát prešiel, takže som vedel čo chcem vidieť a počuť. Otváralo sa o deviatej hodine, rada na visačku bola obrovská. Otváraciu keynote som pochopiteľne nestihol no po takmer hodine som sa dostal na radu a išiel sa posadiť na prvú piatkovú prezentáciu prezentáciu.

piatok

Jiří Koutný - 5 SEO nástrojů, které nakopnou váš web

Prednáška o elementárnych technikách a nástrojoch. Hovorilo sa o kľúčových slovách, dôležitosti spätných odkazov ale aj používaní Webmaster Tools od Google. Povedal by som, že v skratke zhrnuté to najpodstatnejšie.

Petra Brodilová 6 tipů pro online video

Skôr išlo o rozprávanie aký obsah by Google na YouTube chcel mať. Zároveň padlo niekoľko zaujímavých tipov aké videá tvoriť, ako ich popisovať a prečo to má význam. Zaujímavé boli aj štatistiky – 600 tisíc ľudí denne z ČR navštívi titulku YouTube, 75 % užívateľov internetu v ČR mesačne zavíta na tento video portál. Promovanie videa a video vizitky majú zmysel

David Špinar Search Engine Marketing v roce 2010

Na túto prezentáciu som sa veľmi tešil a naozaj nesklamala. Krásne je vidieť ten posun v prístupe k SEO za posledné 3 roky. Odvtedy nieje doménou „ajťákou“. Skôr než sa nahánať za nejakou dogmou či má byť názov firmy v Title na začiatku alebo konci sa viac oplatí dávať ľudom dôvod na to aby na vás odkazovali. Zároveň sa opäť oplatí platiť za množstevné zobrazenia – je to lacnejšie než si kupovať na niektorých stránkach priamo banner. Výborná prednáška.

Lukáš Plíhal Kreativec je kdekdo

Naozaj slabé. Toto ma vôbec nedostalo, skôr som mal pocit, že ide o ospravedlňovanie toho že sa ľudia inšpirujú (kradnú) inde. Lebo je ťažké niečo nové vymyslieť a v podstate už všetko vymyslené bolo. Odišiel som.

Lukáš Hurych Příprava Cappuccina za 30 minut

Zaujímavý framework v ktorom sa dá písať v Objective-C. Pokiaľ ste vývojári na Linuxe alebo OS X určite stojí za vyskúšanie. Už som sním prišiel do styku aj keď išlo len o Hello World aplikáciu, no to GUI z ExtJS je super.

Václav Vančura Příprava dat pro rychlé a malé aplikace ve Flashi (a HTML)

Obed som využil na ubytovanie, takže naspäť som to stíhal až na túto prezentáciu. Je pravda, že na Flash sa asi posledný polrok pozerám cez prsty no to čo predviedol Václav Vančura bolo úžasné. Proste guľomet. Kopec zaujímavých argumentov, tipov atď. Toto by som si rád urcite pozrel ešte raz.

Jakub Krč Typografie v elektronických médiích

Bez pochýb jedna z najužitočnejších prezentácii na celej konferencii. Hovorilo sa o spracovaní dlhých textov. Elektronická typografia je v porovnaní s tou tlačenou stále ešte v plienkach, nemá za sebou niekoľko storočí evolúcie. Stále pre ňu neexistujú ucelené pravidlá. Hovorilo sa aj o najčastejších mýtusoch ako rýchlosť či ergonómia čítania.

David Grudl Nette Framework 1.0: příští VELKÁ věc

David Grudl je šoumen a táto prezentácia musela zaujať každého – dokonca aj toho komu  PHP či nejaké Nette nič nehovorí. Jednoducho zážitok. David spomínal históriu vývoja ale aj novinky v Nette 2.

Digit 53.

Petr Mára a Jan Březina na WebExpo natáčali novú časť ich videocastu s názvom Digit – v poradí už 53 časť. Hosťom bol David Grudl a atmosféra bola naozaj výborná. Kto sa nezúčastnil naživo tak si môže pozrieť na digit.cz necenzúrovanú verziu.

sobota

Jakub Nešetřil node.js – high-performance Javascript (for servers)

V sobotu som trocha podcenil dopravu na konferenciu, zachytil som len záver z tejto prezentácie. Prekvapila ma výborná angličtina prezentujúceho. Aj keď sa ma  node.js momentálne netýka je dobre vedieť, že takýto framework existuje.

Pavel Tůma mojeID - Jednotné přihlašování na webové služby

Pripravovaná nová služba od českého národného registrátora domén. V podstate ide o implementáciu openID s niekoľkými vylepšeniami. Okrem samotnej autorizácie bude možne zasielať aj informácie o bydlisku a podobne. Zneužitie a falošných vytváranie účtov  bude sťažené fyzickou validáciou pri zakladaní účtu.

Adam Javůrek Tomáš Bella Platba za online zpravodajství a služby

V prvej časti Adam hovoril hlavne o histórii a úspechoch ale hlavne neúspechoch pri pokusoch o spoplatnení online služieb. Inzercia je oveľa mladšia ako samotné noviny, spomenuté boli aj dôvody prečo je vydávanie novín pre iPad riziko. V druhej časti Tomáš spomínal už rozbehnutý projekt spoplatňovania obsahu na Slovensku, ktorý bude vo finálnej verzii spustený v marci budúceho roku. Bude to riešené formou balíku ako napríklad káblová televízia. Mesačný poplatok bude 2,90 eura a bude v ňom balík periodík. Tomáš uviedol, že väčšina veľkých hráčov na tomto trhu prejavila záujem zapojiť sa, neskôr by mali pribudnúť aj menšie periodiká.

Foursquare Super Swarm Badge Check-in

Kapitola sama o sebe. Fajn myšlienka, no horšia realizácia. Išlo o to aby sa na jednom mieste naraz prihlásilo 250 užívateľov geolokačnej sociálnej siete Foursquare. Za toto by získali svoj odznáčik do zbierky k ostatním. To, že to nebude také ľahké bolo jasné, keď sa po mávnutí Elišky, ktorá je skutočnou evangelistkou čo sa 4sq týka, prihlásilo okolo 150 užívateľov. Nasledovalo presviedčanie ostatných návštevníkov aby si klient nainštalovali, alebo sa proste len do siete prihlasíli a checkli. Času na presviedčanie nebolo veľa, nejaké š hodinky. Nakoniec Super Swarm Badge padol, no pri kontrole prihlásených užívateľov bolo nájdených niekoľko falošných, respektíve nezmyslených účtov. To čo sa následne prehnalo českou Twitter scénou bolo viac na zaplakanie ako úsmevné. Niektorí ľudia keby mohli tak by lynčovali. Naozaj nechápem to rozčarovanie a jediný, kto by nemal spávať je ten kto vygeneroval podvodné účty. Ďalší masový check-in bude na Google Developer Day tak tam to snáď dopadne lepšejšie.

Michal Pastier Rôzne prístupy k Social Media pre firmy

Zažil som niekoľko Michalových prezentácii a nikdy som nebol sklamaný, rovnako tomu bolo aj teraz. Je to proste profík vo svojom odbore a v takom duchu sa niesla aj celá prezentácia. Veľa praktických riešení aj zo závermi a výsledkami, tipy a nápady ako to robiť a kde hľadať inšpiráciu.

Zi Bin Cheah Designing for the Mobile Web

Bohužiaľ z tohto pána z Opery som stihol len posledných pár minút. Bolo to naozaj o tom, čo bolo v názve prezentácie. Možnosti zobrazovania na rôznych zariadeniach, CSS3 atď.

Radek Pavlíček Přístupnost – návrat ke kořenům

Aj po toľkých rokoch osvety a spolu s právnymi podkladmi má zmysel hovoriť o prístupnosti. Prezentácia sa niesla hlavne v duchu búrania mýtusov ohľadne prístupnosti typu: je to drahé, časovo náročné, cieľová skupina je malá a podobne. Podľa mňa sa podarilo všetky vyvrátiť, hovorilo sa aj o prínose pre ostatných napríklad v podobe lepšieho zobrzovania takýchto stránok na mobilných zariadeniach.

Petr Václavek Lenka Papadakisova in+cubator - nové vzdělání pro novou éru

Tu som prišiel asi v polovici. Hovorilo sa o projekte, ktorý má dávať dokopy tím ľudí z rôznymi prednosťami a vlastnosťami tak aby vedeli lepšie participovať na úlohách a projektoch. Proste aby sa viac dopĺňali. Prišlo mi to skôr ale ako také PR je tento projekt než niečo prínosné ako to robiť aj v ostatných spoločnostiach.

Tomáš Hajzler Snaž se to daleko dotáhnout! vs. Dělej, co miluješ! - 4 lekce, který jsem dostal od života

Táto prezentácia mi mala vyplniť čas pred zlatým klincom celej konferencie, no nakoniec sa ukázala ako výborná voľba. Pokiaľ máte radi motivačné prezentácie určite by ste si prišli na svoje, pokiaľ nie minimálne by sta sa pobavili. Aj keď bol prezentujúci v strese, že mu ľudia odídu na spomínaný zlatý klinec myslím, že nakoniec publiku odovzdal všetko čo chcel. V krátkosti by som to opísal ako hľadanie medzi tým že niekde pracujeme a tým, čo by sme chceli robiť. A že by sme mali ísť za tým druhým aby sme boli šťastný no zároveň nás to uživilo. Na koniec nechýbal test. Kto chcel a nemal predsudky tak kreslil suseda, potom to robil nohou a nakoniec celá poslucháreň spievala. Naozaj skvelé.

Ryan Singer Designing from start to finish

Tu by som ešte rád spomenul, že tento rok som Startup Show nestíhal, naviac sa projekty prezentovali v angličtine nakoľko porota bola medzinárodná takže to pre mňa nebolo. Po pravidelnej Show nasledoval už toľko krát spomínaný zlatý klinec -  Ryan Singer z 37 signals. Ten predviedol excelentnú prezentáciu od myšlienky, cez náčrtky až po realizáciu v Photoshope. Hovoril o tom, prečo ma takýto postup zmysel a ako všetky informácie zúžitkovať.

zhrnutie

Na záver som som si nechal také subjektívne zhodnotenie celej akcie. Nebudem oddeľovať dobré a zlé veci na konferencii WebExpo – napíšem to ako mi to príde na rozum. Myslím, že miesto konania je fajn – je to mimo mesta, je tam kľud a cez obednú prestávku ste pod stromami mohli nájsť zopár geekov prevádzajúcich dychové cvičenia. Proste pohodička. S narastajúcou kapacitou ale začínajú byť posluchárne preplnené, SIC aj Aula sú dostatočne veľké no o ostatných sálach sa to povedať nedá.

Poloha má ale nevýhodu čo sa týka cateringu. Ani jeden deň som nebol na obede, takže ku kvalite sa nemôžem vyjadrovať. Budúci rok má byť jedlo vyňaté z ceny vstupného a má sa platiť samostatne. To má zaručiť lepšiu kvalitu. Osobne tiež suché pečivo a kávu nepovažujem za výborné raňajky.

Veľa ľudí sa sťažovalo, že im chýbal program medzi letákmi – tomuto nerozumiem, keďže si ho mohol každý zostaviť na nete a vytlačiť. Taktiež 90 percent návštevníkov malo notebook či iPad takže si program mohli pozrieť online, možno by pomohla mobilná verzia stránky s programom. Visačky boli fajn, len je pre mňa záhadou ako to že sa vždy obracali na stranu s reklamou Adobe :) Skôr by sa hodila mapa areálu nakoľko druhý deň sa premiestnila jedna prednášková miestnosť do nejakej kruhovej auly či kam a vôbec som nemal predstavu kde to je.

Doprovodný program som veľmi neriešil nakoľko naň nebol čas, zastavil som sa len pri stánku s knihami – ceny boli vážne super a Zoner robí dobrú literatúru, takže každý si mohol prísť na svoje. Potešilo ma aj tričko aj štýlový zápisník, ktorý som z konferencie odnášal domov plný poznámok.

Vôbec som neriešil otváraciu ani zatváraciu párty, ale je fajn že komunita mala kde pokecať keďže v areáli príliš veľa priestoru na networking nebolo a počasie nedovolilo aby sa niečo take mohlo diať vonku. Čo ma dosť prekvapilo tak, že všetka komunikácia prebiehala cez Twitter. Dalo sa tam nájsť naozaj všetko a snáď každý na ňom je, ak ste sledovali hashtag tak tweety sa len sypali.

Tak ak ste dočítali až sem tak gratulujem – osobne som s konferenciou veľmi spokojný, myslím že sa vydarila a nestalo sa nič kritické aby som na ňu ďalší rok nešiel. Prezentácie až na jednu výnimku som si vybral dobe, tu ale platí pravidlo že ak sa mi niečo nepáči môžem ísť inde. Nikto ma nenúti nikde sedieť. Čo my to dalo je hlavne inšpirácia. Dnes si môžete nájsť naozaj všetko na webe a keď sa tak zamyslím tak ku každej téme o ktorej sa na konferencii hovorilo tiež. No tie podnety, inšpirácie a atmosféru vám web vždy nedokáže dať. Takže zase o rok.