Ako skončí Java, Solaris, Virtualbox, OpenOffice a ďalšie projekty pod krídlami Oracle? To, že Oracle pohltil Sun nieje žiadna novinka. A už sú jasné aj odpovede na niektoré otázky v prvej vete, tak isto aj niektoré priam lyricko-epické eposy o ich katastrofálnom zániku naberajú reálnu podobu.

Kroky Oracle sú ťažko predvídateľné. No ja čoraz viac nadobúdam pocit, že akvizícia má silno likvidačný charakter. Čo je dobré sa vyseparuje a zamaskuje pod hlavičku Oracle, ostatné zlikviduje. Samička po akte párenia zožerie samčeka.

Verím tomu, že Java či Solaris sú pomerne nákladné projekty. Už teraz vieme, že OpenSolaris končí. Tipujem, že podobne časom dopadne aj Java a presunie sa výhradne do enterprise segmentu. Odtrhol sa aj OpenOffice.org a pokračuje ďalej ako LibreOffice. Veľmi ma zaujíma ako to bude ďalej s MySQL nakoľko či chcete alebo nie je to pre Oracle vlastne konkurencia. Aktuálne bola predstavená verzia 5.5.

Celá situácia veľmi dobre ukázala nevýhody veľkých open-source projektov. Dokonca to podkopáva aj tvrdenie, že najlepšie čo môžete spraviť je postaviť si na nich infraštruktúru či fungovanie celého biznisu. Aj keď je open-source zadarmo tak veľa vývojárov ma za prácu na ňom normálne platené, všetko niečo stojí. Už len taká elementárna vec ako hostovanie takýchto projektov, nie to ich smerovanie do produktov konkurencie schopných voči tým komerčným.

Čo robiť ale teda v takomto prípade? To čo sa robí vo veľkom s produktami doteraz financovaných Sun-om. Zobrať poslednú fungujúcu a otvorenú verziu a spraviť z nej fork. Toto chce v prvom rade kopec sily a nadšenia. V druhom opäť peniaze na vývoj. Forkov môže vzniknúť niekoľko, nie len jeden a to vedie k odlišnostiam a ďalšiemu mrhaniu zdrojov.

Prešiel som si hodnoty jednotlivých veľkých hráčov na poli open-source, linuxu a slobodného softvéru vôbec. Celkom ma vydesilo aké jednoduché a reálne je kúpenie RedHat-u či Novell-u takým SAP-om alebo Cisco-m. Tento krok by bol už nadobro likvidačný pre množstvo projektov.

Na druhú stranu v čom máte istotu, že tu bude o tri až päť rokov? Takmer v ničom. Ako tu nemusí byť otvorený projekt, tak ani komerčný. Za všetkým sú peniaze a za tým čo je zadarmo ešte dvojnásobne. Ako to všetko dopadne ukáže tento raz naozaj len čas. Ružovo to nevidím. Škoda ich.