Vlog


Sleduj ma


Twitter


Ako dlho „prežije“ koronavírus na rôznych povrchoch?

Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (skratka SARS-CoV-2) slovensky tiež nový coronavírus alebo koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19 (COronaVIrus Disease) nás ešte nejakú dobu bude trápiť. Má zrejme zoonotický pôvod, prenáša sa aj z človeka na človeka. Čo je ale dôležité tak sa udrží aj na rôznych povrchoch.

Šíri sa totiž kvapôčkami slín napríklad pri rozprávaní alebo kašlaní. Preto je rúška alebo respirátor také dôležitá. Ako dlho sa ale udrží na rôznych povrchoch? Nie je to ešte úplne jasné ale asi takto:

Výskumy stále prebiehajú, napríklad o vzduch sa hovorilo pôvodne v časovom horizonte 30 minút. Posledné výsledky ale ukázali už spomenuté 3 hodiny v aerosole.

Vzdialenosť by mala byť až 4,5 metra pri dlhšom pobyte medzi ľudmi. Odporúčaný odstup 1-2 metre tak nemusí byť dostačujúci.

Myslite prosím na to pri svojich mobilných telefónoch a tak isto pri donáškových službách. Tie sú teraz dôležitým kontaktom resp. spôsobom ako sa do domácností dostáva jedlo, potraviny a aj ďalší tovar.

Povrchy predmetov môžete dezinfikovať alkoholom (ideálne viac ako 60%), vhodný je napríklad vo forme rozprašovaču. Nemusíte používať gélový čistič na ruky na predmety, ten je viac prispôsobený na pokožku.

Na knihy a časopisy môžete použiť rúru na pečenie na 300 stupňov, vypnúť ohrev a pár minút počkať. Položiť knihu na nevyhriaty plech s papierom na pečenie a ideálne na stojáka. Dať do trúby na slabú minútu. Najprv si to odskúšajte na „nečisto“ so staršou knihou, pozor na rôzne lepidlá, plastové prebaly a prvky.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Hlavný hygienik určí v ktorých častiach jedného bazéna sa môže čúrať

Leto sa nám pomaly končí. A tak ako nemáme pamäť na to čo spravili alebo nespravili politici sa zdá, že jeden a pol roka od začatia celosvetovej pandé

Iný koniec roka. A možno ani nie

S koncom roka 2020 bolo dosť počuť a dalo sa čítať, že nás čaká jeho iný záver. Bez parties, ohňostrojov, v malej bubline. Keď som sa ale obzrel späť

Tipy na domáce online vzdelávanie zdarma

Verím tomu, že z aktuálnej situácie môžeme výjsť ako zodpovednejši a múdrejší ľudia. Práve teraz, keď ušetríte čas presúvaním sa do práce možno nájdet

Publikované 18.03.2020

Tagy

COVID-19

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist