Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (skratka SARS-CoV-2) slovensky tiež nový coronavírus alebo koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19 (COronaVIrus Disease) nás ešte nejakú dobu bude trápiť. Má zrejme zoonotický pôvod, prenáša sa aj z človeka na človeka. Čo je ale dôležité tak sa udrží aj na rôznych povrchoch.

Šíri sa totiž kvapôčkami slín napríklad pri rozprávaní alebo kašlaní. Preto je rúška alebo respirátor také dôležitá. Ako dlho sa ale udrží na rôznych povrchoch? Nie je to ešte úplne jasné ale asi takto:

  • kartón – 24 hodín
  • plasty – 3 dni
  • antikor – 3 dni
  • sklo – 3 dni
  • medený povrch – 4 hodiny
  • vzduch – 3 hodiny (pôvodný výskum 30 minút)

Výskumy stále prebiehajú, napríklad o vzduch sa hovorilo pôvodne v časovom horizonte 30 minút. Posledné výsledky ale ukázali už spomenuté 3 hodiny v aerosole.

Vzdialenosť by mala byť až 4,5 metra pri dlhšom pobyte medzi ľudmi. Odporúčaný odstup 1-2 metre tak nemusí byť dostačujúci.

Myslite prosím na to pri svojich mobilných telefónoch a tak isto pri donáškových službách. Tie sú teraz dôležitým kontaktom resp. spôsobom ako sa do domácností dostáva jedlo, potraviny a aj ďalší tovar.

Povrchy predmetov môžete dezinfikovať alkoholom (ideálne viac ako 60%), vhodný je napríklad vo forme rozprašovaču. Nemusíte používať gélový čistič na ruky na predmety, ten je viac prispôsobený na pokožku.

Na knihy a časopisy môžete použiť rúru na pečenie na 300 stupňov, vypnúť ohrev a pár minút počkať. Položiť knihu na nevyhriaty plech s papierom na pečenie a ideálne na stojáka. Dať do trúby na slabú minútu. Najprv si to odskúšajte na „nečisto“ so staršou knihou, pozor na rôzne lepidlá, plastové prebaly a prvky.