Leto sa nám pomaly končí. A tak ako nemáme pamäť na to čo spravili alebo nespravili politici sa zdá, že jeden a pol roka od začatia celosvetovej pandémie zabúdame, že nejaká tu je. Inak si neviem vysvetliť nové obmedzenia hlavného hygienika.

Niektoré okresy zmenili farbu na oranžovú. Krásna to symbolika nadchádzajúcej jesene. To znamená, že v nich začínajú platiť nejaké obmedzenia. Čo samozrejme úplne schvaľujem. Naviac od situácie pred rokom pribudli očkovaní, takže je nutné s touto skupinou niečo urobiť.

Ak ste na strane prevádzkovateľa reštaurácie, alebo kultúrneho podujatia, tak si môžete vybrať pre koho budete – zaočkovaní (všetci s kompletnou dávkou a náležitým časovým odstupom), zaočkovaní&otestovaní&po prekonaní covidu, no a treťou skupinou je základ (pre všetkých). Čím menej riziková skupina, tým menej obmedzení pre váš podnik.

Samozrejme v prípade prvej a druhej skupiny je nutné robiť kontrolu návštevníkov. Štát ale nestihol pripraviť aplikáciu s čítačkou QR kódu. Takže si ju musíte zaobstarať sami.

Bonusom je, že ak to stavebne viete oddeliť môžete v rôznych častiach tej istej prevádzky mať rôzne skupiny. No a teraz tá vychytávka. Na každú skupinu nepotrebujete zvlášť personál, stačí jeden. Dokonca nezaočkovaný. Dokonca ak si zájdete do reštaurácie len pre plne zaočkovaných, tak personál zaočkovaný byť nemusí – stačí ak bude chránený rúškom. Takže tu zase máme také polovičné a teda takmer zbytočné riešenie. Chýba už len aby hlavný hygienik určíl v ktorých častiach jedného bazéna sa môže čúrať a v ktorých nie.

Tak nejako som si zvykol, že nariadenia, vyhlášky sú ako instatné správy – za 24 hodí zmiznú a zase bude všetko inak. A vlastne nikto nevie ako.

Bolo krásne na to aspoň na pár mesiacov zabudnúť, že ako sa tu krízový manažment nezvláda. Winter is Coming.