Cenzúra internetu je kontrola informácií, vrátane potláčania obsahu, ktorý bol na internete zverejnený – toľko hovorí Wikipédia. Ide o sféru, ktorá na globálnej úrovni sa dá rozoberať donekonečna a existujú organizácie, ktoré sa jej intenzívne venujú.

Podľa väčšiny ukazateľov patrí Slovenská republika do kategórie najčastejšie s nízkou až žiadnou cenzúrou. Tá žiadna je samozrejme utopická, lebo asi každá krajina má nejaké zákony, ktoré je možné porušovať. Typickým príkladom môže byť napríklad sexuálny obsah s mladistvými osobami a podobne. Tu sa asi zhodneme, že blokovanie a aj postih za takýto obsah je OK.

Čo ale ekonomické dôvody? Tu si už nie som tak úplne istý a skôr sa prikláňam k tomu, že od leta tohto rokou nemáme slobodný internet, totiž Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky je oprávnené od 1.7.2017 vykonávať dozor nad tým aké weby s hazardnými hrami sú u nás dostupné a či subjekty, ktoré ich prevádzkujú majú u nás licenciu. Samotný zákon, resp. jeho novela ktorá to umožňuje platí už od začiatku roka.

Blokovanie potom funguje tak, že Finančná správa oznamuje internetovým poskytovateľom (ISP) aké weby majú znefunkčniť. Technologicky ide o blokovanie na úrovni DNS, čiže s minimálnou technickou zdatnosťou sa dá obísť. Momentálne je takto blokovaných webov už 30 a ich aktuálny prehľad je na stiahnutie na webe Finančnej správy.

Každopádne už existuje právny rámec a proces vrátane postihu. Ten sa vo finále môže dotknúť aj samotných ISP ak neplnia to na čo boli vyzvaní. Neexistuje žiadne obmedzenie aby sa na zozname nemohol objaviť nepohodlný web. Naviac ako vo väčšine prípadov štátneho IT pochybujem o kompetencii ľudí, ktorí na ňom pracovali. Príkladom môže byť aj blokovanie rozcestníkov alebo webov, ktoré tieto zahraničné weby propagujú napríklad odkazom je možná pokuta do výšky až 250 000 EUR. Pritiahnuté za vlasy, ale nie nereálne môže byť umiestnenie reklamy cez reklamnú sieť na vašom webe. Takže odporúčam si prejsť vaše weby či sa niekde takýto obsah nenachádza.