Minulý týždeň padlo padlo pár nových oznamov okolo technológie WiMAX. Jedná sa o bezdrôtovú technológiu 802.16, ktorá sa tak na zvykne nazýva. Technológia je určená predovšetkým pre metropolitné siete, pripojenie accespointov štandardu 802.11 do internetu prípadne pre bezdrôtovú “poslednú míľu širokopásmového káblového či DSL pripojenia.Technológia by mala mať dosah 70 km ( niesu ešte žiadne podrobné informácie o vysielačoch ) a rýchlosť prenosu až 70 Mb/s! Na jesennom IDF predstavili vývojári Intelu prvý reálny produkt. Presnejšie čip, ktorý je ponúkaný ďalším firmám na konkrétne nasadenie. Intel je jedným z prvých členov združenia okolo technológie WiMAX, ktorých bolo začiatkom roka 10 a v tejto dobe je ich vyše 100. Už takýto záujem spoločností zaisťuje tejto technológii sľubnú budúcnosť.

Zariadenie WiMAX-certified firmy Intel bude založené na štandarde IEEE 802.16d. V prvých mobilných zariadeniach by sa technológia mala objaviť niekedy v roku 2006 a plne nasadená v roku 2008. S nasadením pri mobilných telefónoch sa počíta v roku 2007.

Okolo prvých čipov padla už aj správa podľa ktorej “intelovské” čipy nevyrobil Intel ale ich zmluvný partner TSMC. Ani jedna zo spoločností sa k tejto správe nevyjadrila… Zaujímavé informácie nájdete na stránke www.wimaxforum.org.