Veľmi často dostávam otázky ohľadne najlepšieho webhostingu, registrácie domén, tvorby webstránok a podobne. Na väčšinu podobných otázok by ste mali nájsť odpoveď v tomto článku. Ak plánujete vybudovať vlastné webové sídlo čítajte ďalej. Celú činnosť okolo tvorby vlastnej webovej prezentácie by sme mohli zhrnúť do nasledujúcich krokov:

  • plánovanie
  • výber domény
  • výber webhostingu
  • tvorba samotnej stránky
  • údržba stránky

Pretože webové sídlo si môže chcieť vybudovať v dnešnej dobe naozaj každý rozhodol som sa vytvoriť tri skupiny podľa, podľa ktorých budeme vyberať náročnosť a precíznosť spracovania: osobná stránka – ide o jednoduchú prezentáciu danej osoby, jej záľuby, prípadne fotky najčastejšie ide o blog živnostník (či menšia firma) – môže ísť o jednoduchú prezentáciu, či profesionálne riešenie firma (strednej veľkosti) – riešenie, ktoré veľmi profesionálne reprezentuje firmu, jej produkty, referencie a pod Ja som zatriedenie pojal podľa veľkosti firiem, samozrejme môže ísť napr. O hudobnú skupinu, či prezentáciu obce. Kategórie majú slúžiť len na porovnanie náročnosti prezentácie.

0. Plánovanie

Predtým ako začnete robiť čokoľvek je dobré si všetko naplánovať. Musíte mať predstavu o tom čo vlastne potrebujete a aké sú vaše nároky. Samozrejme podľa náročnosti môžete očakávať aj finančné ohodnotenie. Nezabudnite si vopred premyslieť obsah či načrtnúť štruktúru do blokov, prípadne sa nebojte navrhnúť aj grafický návrh. osobná stránka - treba si premyslieť čo chceme prezentovať, prípadne či sa do toho pustíte sami alebo poprosíte známeho živnostník (či menšia firma) – treba pouvažovať či budeme stránku budovať svojpomocne, alebo to prenecháme na profesionálov. Je dôležité čo od stránky očakávate, či má len prezentovať vašu firmu z krátkym opisom alebo má ísť o náročný elektronický obchod firma (strednej veľkosti) – pri tejto možnosti sa predpokladá profesionálne komerčné riešenie od niekoho, kto má dobré referencie a široké portfólio

1. Výber domény

Najčastejšie sa volí názov firmy, priezvisko autora a podobne. Doména musí byť jednoduchá a ľahko zapamätateľná. Potom sa doregistrujú ostatné domény (napr. názov produktu) a tie býbajú presmerované na hlavnú stránku (doménu). Cena záleží od konkrétneho poskytovateľa webpriestoru (registrátora).

Najčastejšie sa platí na jeden rok vopred. Máte na výber zo Slovenskej domény .SK druhej úrovne či medzinárodných domén typu .COM, .INFO, .NET, .NAME, .BIZ - prípadne národných domén ostatných krajín (ak je to možné). Väčšina ľudí si myslí, že zaplateným domény na jeden rok končia všetky platby. osobná stránka - v takomto prípade sa užívateľ uspokojí z freehostingovými službami, kde je doména najčastejšie v tvare www.vasadomena.nazovwebhostingu.sk.

Niektoré freehostingy ponúkajú na výber z viacero domén. živnostník (či menšia firma) – v tomto prípade doporučujem voľbu slovenskej domény. Ak nejde o podnikanie priamo na webe môžete využiť služby niektorého z osvedčených poskytovateľov freehostingu a zaplatiť si len doménu u registrátora, ktorá bude presmerovaná na adresu freehostingu firma (strednej veľkosti) – väčšie firmy často volia medzinárodné domény typu .COM, ak sa spoločnosť venuje len Slovenskému trhu bude naša národná doména lepšou voľbou

2. Výber webhostingu

Keď už vieme čo od stránok budeme očakávať volíme pre nás ideálny webhosting. Ten býva najčastejšie poskytovaný ako nejaký balíček služieb. V ňom je zahrnutý diskový priestor na prezentáciu, emailové schránky, subdomény v tvare subdomena.vasadomena.sk, podpora skriptovacieho jazyka, databázy a pod. osobná stránka - tu doporučujem zvoliť freehosting, poskytuje sa väčšinou niekoľko desiatok MB, jedna emailová schránka, podpora skriptovacieho jazyka a v niektorých prípadoch aj databáza.

Toto všetko je vám niekedy poskytnuté zdarma aj od vášho ISP (poskytovateľa internetových služieb – poskytovateľa pripojenia do internetu) živnostník (či menšia firma) – tu je otázne či všetko čo žiadate dokáže freehosting poskytnúť. Ak potrebujete väčšie množstvo emailových schránok či databáz doporučujem jednoznačne platený webhosting.

Webpriestor z kapacitou 200 až 500 MB, neobmedzeným počtom emailov, subdomén a databáz vychádza približne na 200 až 300 Sk mesačne firma (strednej veľkosti) – ak nevyhovuje žiaden z balíkov poskytovatelia webhostingu umožňujú zostaviť si vlastný balík na mieru (tu býva mesačný poplatok od 300 Sk viac) Niekto si webhosting pletie z serverhousingom. Rozdiel je v tom, že pri webhostingu dostanete určitú časť z kapacity (diskovej) zo servera. Na tomto serveri môže bežať niekoľko desiatok domén.

Pri serverhousingu máte prenajatý vlastný server, prípadne je v hausingovom centre umiestený váš vlastný server. Na ňom vám beží to čo si tam vy spustíte na nakonfigurujete. Platí sa len fixný mesačný poplatok (od 2000 Sk viac).

3. Tvorba samotnej stránky

Máme vlastnú doménu, zaplatený webhosting, vieme čo chceme mať na webe ale kto nám to urobí? Táto časť je zo všetkých najnáročnejšia. osobná stránka - ak chceme mať svoj blog či len fotogalériu stačí nájsť server, ktorý podobné služby poskytuje. Po registrácii máte k dispozícii webové rozhranie pomocou ktorej si pridávate spoty, fotky a podobne. Chcete len jednoduchú stránku o sebe môžete skúsiť niektorý z takzvaných WYSIWYG editorov. Ide o vizuálne editory ktoré vytvoria stránku podľa toho čo si tam užívateľ umiestni či nakreslí.

Ak si ani tak neviete rady skúste požiadať niektorého študenta z vášho okolia, pomerne veľké množstvo z nich podobné veci zvláda živnostník (či menšia firma) – aj tu môžete využiť služby nejakého študenta či známeho, ak máte viacej skúseností a tvoríte dynamické stránky môžete vyskúšať aj niektorý z hotových redakčných systémov firma (strednej veľkosti) – predpokladáme že webovú prezentáciu bude riešiť spoločnosť, ktorá má stým skúsenosti a je to jej náplňou. Niektoré z nich majú vlastné komerčné riešenia redakčných systémov, ktoré sa dopĺňajú rôznymi modulmi podľa potrieb klienta

4. Údržba stránky

Ak už máme všetky potrebné informácie na webe je potrebné dať o ňom vedieť. Niektoré (fulltextové) vyhľadávače si stránku nájdu samé, do katalógov treba pridať stránku manuálne. Pri osobných stránkach je dobrá výmena odkazov medzi podobne zameranými projektami. U komerčných stránok by zase bolo divné robiť reklamu konkurencii. Je tu tiež možnosť platených odkazov, ktoré sa budú vo vyhľadávačoch zobrazovať na prvých miestach, reklamných bannerov a podobne. Dôležitá je taktiež aktualizácia stránok, pridávanie noviniek a pod. Na niektorých weboch nájdeme len statický obsah, na iných hľadáme nové informácie.

Už pri návrhu webu musíme premýšľať či chceme informácie aktualizovať sami, alebo nám prezentáciu bude spravovať jej tvorca. Vidíme, že stránku si môžeme vytvoriť úplne zdarma aj svojpomocne, ak nás má však reprezentovať a byť naším obrazom radím obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti či firmu ktorá sa webdizajnom zaoberá. Niektoré poskytujú komplexné služby: analýzu, návrh, registráciu domény, grafickým spracovaním, propagáciou, správu obsahu aj aktualizáciu ale tu treba počítať z vyššou cenou.