Je mi záhadou prečo také univerzálne vývojové prostredie akým je Eclipse vo verzii 3.3 (Europa) nieje dostupné v repozitároch Ubuntu 7.10. Dá sa tam nájsť len verzia 3.2, ktorá je použiteľná no väčšina najnovších pluginov, ktoré potrebujem používať (napríklad ajaxový jMaki) s ňou nepracuje.

Ako teda dostať Europu do Ubuntu? Postup je nasledovný: v prvom rade treba stiahnuť Eclipse a rozbaliť napríklad do /usr/lib/eclipse predpokladám, že Javu (najlepšie od Sun-u) máte nainštalovanú, ak nie tak ju nainštalujete cez sudo apt-get install sun-java5-jre , voliteľné je aj sudo apt-get install sun-java5-jdk  môžete teraz skúsiť spustiť Eclipse v adresári kam ste ho rozbalili ./eclipse pokiaľ spúťanie prostredia skončí s chybou java.lang.ClassNotFoundException: org.eclipse.core.runtime.Plugin alebo prostredie beží, no nejde spustiť aktualizácia treba nastaviť správnu VM výpis dostupných Java VM získate príkazom update-java-alternatives -l a može vyzerať napríklad takto:

> java-1.5.0-sun 53 /usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun
> java-6-sun 63 /usr/lib/jvm/java-6-sun
> java-6-sun 73 /usr/lib/jvm/java-7-sun
> java-gcj 1042 /usr/lib/jvm/java-gcj

následne sa nastaví správna VM sudo update-java-alternatives -s java-1.5.0-sun a edituje súbor/etc/jvm na:

/usr/lib/jvm/ia32-java-1.5.0-sun
/usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun
/usr/lib/jvm/java-gcj

po takýchto zmenách by sa malo Eclipse spustiť bez problémov. Je vhodné spraviť si zálohu pôvodných nastavení. Mne sa zmenou VM podaril znefunkčniť torrentový klient Azureus. Ani po vrátení všetkých nastavení na a úplne novej čistej inštalácii nepracuje správne. Takže je vhodné si zistiť vopred ako zmena Javovskej VM ovplyvní ďalšie vaše aplikácie