Myslím, že každý čitateľ, ktorému teraz behajú oči po týchto riadkoch textu má už svoje predškolské obdobie za sebou. A tým asi aj to najlepšie v živote. Ako deti sme šťastní, no ako dospelí to šťastie väčšinou hľadáme, alebo sa upomíname na spomienky. Len si spomeňte na vaše nápady, vynálezy alebo nezmysly. Krásne nezmysly.

Mňa na tomto období fascinuje ta bezhraničná fantázia a vynachádzavosť, ktorú väčšinou školský systém perfektne zničí. Občas mi chýba ten nadhľad, zjednodušovanie a drzosť. Ale snažím sa to opäť naučiť. Tu je pár tipov, ktoré my pomáhajú.

Vypnúť elektroniku

Zariadenia ako mobil, tablet alebo Apple TV so mňa väčšinou robia konzumenta. Áno majú uľahčovať život, zjednodušovať, organizovať. No majú až príliš veľa rušivých elementov a veľmi rýchlo sa skĺzne k tomu prijímaniu obsahu. Ako zombie.

Smutné je, že s týmto mávajú problémy aj deti. Existujú aplikácie, ktoré fungujú ako časové rodičovské zámky. Za seba viem, že prechádzka na vzduchu prinesie väčší nadhľad ako niekoľko hodín s internetovým vyhľadávačom.

Kreslenie

Všetky metódy a techniky okolo time managementu sú zamerané na to aby ste dostali veci z hlavy do nejakého systému, či už ide o papier alebo aplikáciu. Ja si myslím, že ľudia veľmi málo kreslia. Pritom práve kreslenie môže posunúť nápad ďalej. Iný pohľad/nadhľad. Dospelý človek sa väčšinou hanbí vyjadriť vizuálne. Veď máme prezentácie.

Kreslite si sami pre seba. Ja mám skúsenosť, že mi to pomáha nájsť prirodzenejšie a jednoduchšie riešenie. Nejde len o schémy či aplikácie. Rád kreslím zátišie a prírodu, neviem to ale teší ma to. A hlavne pri kreslení hneď viete čo je to podstatné, čo dáva obrys tomu obrázku a čo je len vedľajší detail, alebo nejaké pozlátko.

Strom podľa mňa

Opatrnosť

Čim sa dieťa a dospelý človek najviac odlišujú je opatrnosť. Teraz tým nemyslím, aby ste ihneď strčili kliniec do zásuvky. Skôr aby ste sa menej báli, napríklad povedať čo si myslíte. Spraviť čo dlho odkladáte. Spoločnosť v ktorej žijeme nám hovorí čo sa nesmie, nepatrí.

Občas sa hodí sa trošku utrhnúť, niečo si vybojovať. Budete si vážiť sami seba. Áno decko keď niečo povie dostane maximálne po zadku, dospelý človek môže prísť o zamestnanie. Lenže veci sa nemenia opatrnosťou, nečinnosťou a nevyslovenými želaniami. Môj obľúbený spisovateľ Ernest Hemingway povedal

Človek nie je na starobu múdrejší, len opatrnejší.

A to najpodstatnejšie – treba sa opäť naučiť tešiť z drobností. Zo života. Nie len z tých veľkých vecí. Tie neprichádzajú často a niekto na ne čaká celý život. Nedočká sa. Všetko je to z v nás, ak ráno vstanete s tým, že toto bude dobrý deň tak taký aj bude.

Hrajte sa :)