Vlog


Sleduj ma


Twitter


Ghost ako platforma pre blog

Zostávam pri v predchádzajúcom článku sľúbenej téme a tou je Ghost.

Ak by som mal Ghost charakterizovať jednou vetou tak by to bolo asi niečo ako návrat k podstate blogu.

Samotný projekt vznikol a bol zafinancovaný cez Kickstarter. Na to koľko už existuje CMS a hostovaných riešení, kde si stačí vytvoriť účet a písať bolo až prekvapivé aký úspech Ghost mal a koľko ľudí zaujal.

Hneď na úvod musím povedať, že ide o veľmi novú platformu. Tak ako je aj technológia nad ktorou beží - node.js. V podstate aj v tomto prípade sú dve možnosti ako sa k nej dostať:

Samozrejme, že som išiel do druhej možnosti. Ghost potrebuje pre svoj beh, ako som už spomínal node.js, to na bežnom PHP hostingu nenájdete. Takže treba ísť do VPS alebo nejakého node.js cloudu. Ghost ukladá defaultne články do SQLite databázy. Ja som zvolil MariaDB.

Všetko je dosť dobre zdokumentované na docs.ghost.org od inštalácie a nevyhnutnej konfigurácie na rôznych platformách až po prvý článok. Ghost ma u mňa vlatný init script a doménu handluje Nginx.

Platforma má vlastný Marketplace so šablónami, niektoré sú zdarma, iné platené. Ja som siahol po platenej, ktorá sa mi vizuálne páčila. No bolo to pár hodín úprav, prekladania, potu sa sĺz aby to bolo vôbec použiteľné. Prípadne si môžete napísať svoju, Ghost používa vlastný systém Handlebars.

Ak by ste chceli prejsť na Ghost napríklad zo systému ako je Wordpress tak tu je celkom slušne už poriešený export/import článkov. Ghost tak isto používa dynamické posty a statické stránky. Nemá kategórie, ale články je možné tagovať. Mne išlo o presmerovávanie pôvodných článkov na archív. Keďže mali URL v tvare ROK/MESIAC/NADPIS a v podobnom formáte aj cesty k obrázkom nebolo problém to prehodiť na subdoménu (archiv.alian.info).

rewrite "^(/[0-9]{4})(.*)$" http://archiv.alian.info$1$2 permanent;
rewrite "^(/wp-content/[0-9]{4})(.*)$" http://archiv.alian.info$1$2 permanent;

Plus

Mínus


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

10 najčítanejších článkov za rok 2018 na blogu alian.info

Bilancovanie končiaceho sa roku 2018 je už na mieste v týchto dňoch. A tak vám podľa minuloročného vzoru prinášam prehľad tých najčítanejších článkov,

Prvý rok vlogovania, 15 rokov blogovania | VLOG #32

Leto beží v plnom produkčnom nasadení a ja sa hlásim s pravidelným reportom čo sa udialo za posledné týždne. Tento raz chýbajú tipy na knihy a hudbu,

15 vecí, ktoré mi dalo 15 rokov blogovania

15 rokov je vek v ktorom vás v reálnom svete ešte stále neberú vážne. V tom internetovom ste dinosaurus. A ak dožijeme ďalších 15 rokov, tak sa budeme

Publikované 03.06.2014
TOPlist TOPlist