Vlog


Sleduj ma


Twitter


Ghost ako platforma pre blog

Zostávam pri v predchádzajúcom článku sľúbenej téme a tou je Ghost.

Ak by som mal Ghost charakterizovať jednou vetou tak by to bolo asi niečo ako návrat k podstate blogu.

Samotný projekt vznikol a bol zafinancovaný cez Kickstarter. Na to koľko už existuje CMS a hostovaných riešení, kde si stačí vytvoriť účet a písať bolo až prekvapivé aký úspech Ghost mal a koľko ľudí zaujal.

Hneď na úvod musím povedať, že ide o veľmi novú platformu. Tak ako je aj technológia nad ktorou beží - node.js. V podstate aj v tomto prípade sú dve možnosti ako sa k nej dostať:

Samozrejme, že som išiel do druhej možnosti. Ghost potrebuje pre svoj beh, ako som už spomínal node.js, to na bežnom PHP hostingu nenájdete. Takže treba ísť do VPS alebo nejakého node.js cloudu. Ghost ukladá defaultne články do SQLite databázy. Ja som zvolil MariaDB.

Všetko je dosť dobre zdokumentované na docs.ghost.org od inštalácie a nevyhnutnej konfigurácie na rôznych platformách až po prvý článok. Ghost ma u mňa vlatný init script a doménu handluje Nginx.

Platforma má vlastný Marketplace so šablónami, niektoré sú zdarma, iné platené. Ja som siahol po platenej, ktorá sa mi vizuálne páčila. No bolo to pár hodín úprav, prekladania, potu sa sĺz aby to bolo vôbec použiteľné. Prípadne si môžete napísať svoju, Ghost používa vlastný systém Handlebars.

Ak by ste chceli prejsť na Ghost napríklad zo systému ako je Wordpress tak tu je celkom slušne už poriešený export/import článkov. Ghost tak isto používa dynamické posty a statické stránky. Nemá kategórie, ale články je možné tagovať. Mne išlo o presmerovávanie pôvodných článkov na archív. Keďže mali URL v tvare ROK/MESIAC/NADPIS a v podobnom formáte aj cesty k obrázkom nebolo problém to prehodiť na subdoménu (archiv.alian.info).

rewrite "^(/[0-9]{4})(.*)$" http://archiv.alian.info$1$2 permanent;
rewrite "^(/wp-content/[0-9]{4})(.*)$" http://archiv.alian.info$1$2 permanent;

Plus

Mínus


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

10 najčítanejších článkov za rok 2020 na blogu alian.info

Koniec roka 2020 klope na dvere a aj preto by som rád pripomenul články, ktoré vás na blogu alian.info bavili najviac. Tak poďme sa na ne rovno pozrie

Prečo začať blogovať v roku 2021? | VLOG #89

Myslíte si, že blogy sú mŕtve? Dá sa povedať, že na Slovensku áno. Nepoznám žiadnu technologickú alebo marketingovú autoritu, ktorú by som pravidelne

Publikované 03.06.2014

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist