Práca so zariadením, ktoré majú operačný systém Windows Mobile na linuxe to nieje vôbec žiadna sláva. Synchronizácia kontaktov, SMS a pod. je nepohodlná náročná. Našťastie zo zdieľaním pripojenia to je úplne inak.

Situácia je napríklad nasledovná: máte PDA s Windows mobile a notebook s Ubuntu, k tomu mini USB prepojovací kábel a chcete sa s notebookom pripojiť na internet. Pod Ubuntu by to nejakú dobu išlo no po pár pingoch by spojenie vypadlo. Problém je totiž s driverom.

Ako teda na to? Predpokladám že máte nejaký linux, napríklad aj spomínané Ubuntu a nainštalované subversion:

svn co https://synce.svn.sourceforge.net/svnroot/synce/trunk/usb-rndis-lite*

Keď sa stiahnu potrebné súbory postupujte podľa nasledovných krokov:

cd usb-rndis-lite make sudo ./clean.sh sudo make install exit

Pokiaľ kompilácia prebehla bez problémov máte systém v notebooku pripravený. Teraz treba pripraviť PDA s WM. Vo Windows Mobile 6 v menu Settings/System/USB to PC zaškrtnite “Enable advanced network functionality”. V menu Programy/Internet Sharing, vyberte dátový profil s ktorým sa pripájate, možnosť USB a kliknite na Connect. Teraz môžete pripojiť mini USB kábel, v Ubuntu vám pribudne virtuálna sieťová karta a ste pripojený.

Odporúčam vždy najprv spustiť zdieľanie pripojenia na Windows Mobile a až potom pripojiť kábel, inak môže byť problém s konektivitou.

Už pár mesiacov sa takto pripájam a ako núdzovka k prístupu na net je to dosť fajn. Prepojenie je stabilné, záleží už len od kvality pokrytia miesta kde ste.