Aj keď Ghost 1.0 vyšiel v polovici prázdnin s aktualizáciou som sa veľmi neponáhľal – čakal som na prvé bugfixy, predsa len išlo o dosť zásadné zmeny – no a na starej verzii všetko fungovalo ako malo. Tak, že keď príde upršaná jeseň sa do toho pustím a tá je už tu…

Ghost 1.0 prišiel aj s novou šablónou Casper, ktorá sa mi zrovna veľmi nepáčila. Ja som používal upravenú staršiu verziu a keďže revíziu prešli aj šablónovacie tagy nemal som veľmi chuť riešiť čo kde je pomenené. Tak som siahol po komerčnej s názvom Cedar a za asi 3 večeri som si ju ohol podľa seba. Nie je to ešte úplne tip-top, najmä Cedar má aj verziu pre WordPress a zdieľajú jedno CSS. Peklo.

wide

Celkom slušne som si oprášil JavaScript a som rád, že Ghost sa výrazne posunul čo sa týka API. To je zatiaľ v beta verzii ale konečne bude možné vyberať články s podobnou kategóriou a podobne. A tiež som rád, že veľa mojich pôvodných hackov som nemusel už riešiť. Konkrétne generovanie tagov pre Facebook a Twitter, vlastné description meta dáta atď. Keď bol Ghost uvádzaný, tak na množstve screenov bol taký fancy dasboard so štatistikou a grafmi. Veľa ľudí ho očakávalo práve vo verzii 1.0 no samozrejme nič také tam nie je.

Orieškom bol aj presun na nový server, VPS som mal pripravené už dlhšie no čakalo. Treba exportnúť pôvodné dáta do JSON-u, nainštalovať Ghost pomocou CLI utility a importnúť dáta. Následne ešte prekopírovať obrázky, čo je už triviálne. Nešlo to hneď na prvý pokus, ale stačilo povoliť väčšie súbory pre Nginx a posunúť timeout pre proxy. Inak je ghost-cli pekne spravený nástroj, inštalácia aj aktualizácia je vďaka nemu fakt jednoduchá.

Kováčova kobyla konečne nie je bosá a bežím si z WS VPS, lebo ide samozrejme o najlepšie virtuálne servre na trhu.

Pravidelný návštevník asi veľa zmien nezbadá, no ja som rád, že blog je uprataný tak ako sa na IT médium patrí.

A bez reklamy ;)