Priznám sa, že Amsterdam je európske mesto, ktoré ma vždy veľmi lákalo. Jeho návštevu som odkladal na jeseň niektorého roka – predsa len mestské tripy sa viac hodia už na tú chladnejšiu sezónu. Osud to ale chcel inak a s pozvánkou na The Next Web Conference 2012 prišla aj možnosť spoznať toto mesto.

Prioritou bola samozrejme konferencia, no bol by hriech nepozrieť si z mesta aspoň to najhlavnejšie. Takže tu je pár mojich postrehov – inak nebol som sám, ale v super spoločností pánov ako Pika, Michal a Scooby.

Doprava

Samotná doprava do Amsterdamu nie je problémová – dá sa tam dostať akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Finančne a časovo najvýhodnejšie vychádza samozrejme lietadlo – pochopiteľne nie z tej lúky za Bratislavou. Let z Viedne trvá asi hodinku a pol. Amsterdam má veľmi moderné a pekné letisko. Nedá sa tu stratiť.

Do centra mesta sa dá najlacnejšie dostať vlakom, tie jazdia v pomerne častých intervaloch. Lístok sa dá kúpiť v automate – pozor funguje len na karty. Kreditná ani debetná od Tatrabanky nefunguje – odskúšané na 4 kartách. Lístok sa dá kúpiť aj u okienka, no tu je cena vyššia. Cesta vlakom do centra trvá asi 20 minút.

Ak viete koľko budete po meste cestovať je dobré si hneď na stanici kúpiť viacdňový lístok – jednodňový sa dá aj priamo u vodiča. Zaujímavosťou je, že sa označuje pri nastupovaní a vystupovaní z dopravného prostriedku, dokonca na vystupovanie majú vyhradené prvé a predposledné dvere. Lístok platí na všetko: autobus, metro aj električky dokonca aj na nočné linky.

Bicykle k mestu neodmysliteľne patria a dominujú mu. V podstate tu sa inak ani neprepravuje. Cyklisti sú absolútnymi pánmi dopravy, rešpekt pred nimi majú aj vodiči a chodci, jazdia pomerne agresívne. Pre turistov je požičiavanie drahšie ako pre domácich, ak chcete zapadnúť treba vybrať nebrandovaný bicykel. Napriek tomu, že ich je plné mesto tak sa údajne dosť kradnú a treba poctivo zamykať.

Celkovo je doprava v Amsterdame riešená výborne, električkové trate slúžia aj pre autobusy. Chodci aj cyklisti majú svoje chodníky. Je vedená len jedna električková trať a v zastávkach sa vyhýbajú. Spoje majú roky taký istý cestovný poriadok, proste fantastický príklad toho, že sa to dá.

Ubytovanie

Ako ktorékoľvek iné mesto aj Amsterdam ponúka široké spektrum cien za ubytovanie. Centrum mesta je pomerne rozľahlé, takže aj v ňom sa dá bez problémov nájsť dobá cena. Zaleží len na vás, či chcete u niekoho prespávať na gauči alebo radšej využijete pohodlie X hviezdičkového hotela. Hľadajte na hotels.nl a airbnb.com.

Dlhodobý podnájom je tam rovnaký ako v Bratislave. Ceny za byty sú asi lacnejšie. Minimálna mzda v Holandsku je 1400 éčok, takže životný štandard je neporovnateľne vyšší a to nehovorím o príspevku na bývanie počas nezamestnanosti a podobne.

Stravovanie

Priznám sa, že nepoznám žiadne tradičné holandské jedlo. Kuchyňa v meste je európska – pizzerie, kebab, ázijské bistrá a tradičná sieť fastfoodov aka Burger King, McDonald. Tie spomínané tradičné jedlá sú, no netestovali sme ich. Bol som zvedavý na ich syry, spoliehal som, že na letisku Schiphol niečo kúpim, keďže tam je dosť veľká nákupná zóna. Bol to pre mňa celkom šok, keď som zistil že nie a keď tak len Leerdammer.

Holandsko nie je práve najvhodnejšou krajinou na pestovanie viniča, za to pivu sa tam darí. Notoricky známy Heineken je na každom kroku, v obchodoch je širší sortiment.

Pamiatky, múzeá etc.

Tipy kam treba ísť vám tu na počkanie nedám, predsa len som mal na mesto len dve poobedia, takže skôr to bolo o nasávaní atmosféry než o lietaní po pamiatkach. Samotná architektúra mesta je veľmi zaujímavá. Ak hľadáte galérie tak ste na správnom mieste, je tu priestor pre klasické ale aj alternatívne umenie. Všetko sa perfektne prelína – na ulici vedľa seba nájdete obchod zo snobskými handrami a vedľa niekto sprejuje svoje plátna. Paráda.

Ja som bol skôr teraz jednoducho ladený, stačilo mi vidieť Apple Store a nedávno otvorený Starbucks v budove starej banky. Opäť sa perfektne ukázalo, že to čo by sa u nás zbúralo a postavil by sa nový polyfunkčný dom či nákupné centrum bolo fantasticky využité pre niečo nové.

Ak idete na dlhšie a predsa len by ste radi čo – to pozreli na nete je množstvo tipov, dokonca dobre poradí aj Tripomatic, wikitravel.org a pod.

Ľudia

V každej krajine či človek chce alebo nie vníma domácich ľudí. Z máloktorého národa som mal tak dobrý pocit ako z Holanďanov, ľudia sa permanentne usmievajú a sú naozaj milí. V obchode, na ulici, v hromadnej doprave, proste všade. Množstvo pozitívnej energie. Aj keď je v tejto konštitučnej monarchii oficiálnym jazykom holandčina a frízština bez problémov sa anglicky dohovoríte. Dokonca aj seriály v TV majú v originále s ich titulkami.

Moje dojmy

Viac než dobré. Bol som tam len pár dní, no Amsterdam na mňa spravil super dojem. Viem si tam predstaviť existovať. Je to perfektný príklad mesta, ktorý ukazuje ako sa dajú veci robiť inak a lepšie – najmä čo sa týka turistiky, služieb a dopravy. Tak dúfam, že sa čoskoro do Amsterdamu vrátim.