Minulú sobotu sa v Žiline uskutočnil tretí slovenský Barcamp. Keďže filozofia tohto podujatia, alebo ak chcete (ne)konferencie mi je veľmi blízka rozhodol som sa, že sa naň vydám aj keď to nebolo rovno najbližšie. „Dvojka“, ktorá sa konala v Bratislave mi bohužiaľ ušla a „jednotka“ je legendou určite pre každého, kto sa na slovenskom webe čo i len troška viac pohybuje.

Prvá informácia o Barcampe v Žiline sa objavila nejaký mesiac dozadu, napriek tomu podľa prihlásených ľudí to vyzeralo, že to bude fajn stretko. Priznám sa, že sobotňajšie vstávanie o piatej ráno nieje zrovna moja šálka čaju, ale raz do roka neublíži.

Miestom konania bol alternatívny priestor Stanica, o ktorom viem už pomerne dlho no doteraz som nemal nikdy česť doň zavítať. O to viac ma Žilina lákala lebo Stanica toho určite veľa ešte ponúkne po hudobnej stránke, čo je pre mňa veľmi zaujímave. Prišili sme na prebiehajúcu prezentáciu Freelancer’s Toolbox, ktorú mal Jojo Toth a pojednávala o „výbave“ pre freelancerov. Vystriedal ho Ľudo Jambrich a jeho Meranie ROI (návratnosti investícii) do internetového marketingu. Myslím, že nadpis hovorí za všetko.

Konečne vytúžený a dlho očakávaný obed, ktorý sa vďaka výbornej diskusii pretiahol no to vôbec nevadilo. Po návrate sme prišli na Janku Kopernickú a jej Cestičky a úskalia korporátneho blogu. Janka sa trafila do zaujímavej a aktuálnej témy. Drupal – CMS pre takmer neobmedzene moznosti a opäť Jojo Toth. Bohužiaľ tu už čas tlačil, takže hurá na vlak.

Zhrnuté a podčiarknuté: BarCamp v Žiline bol konečne neformálnym stretnutím ľudí zo všetkých možných zákutí internetu. Publikum diskutovalo a zapájalo sa, čím konečne bola naplnená podstata celého podujatia. Neviem či tomu prispelo menej ľudí (celkovú návštevnosť tipujem na 60 – 70 ks) alebo zaujímavé priestory, v každom prípade sa to podarilo. Aj napriek tomu, že veľa ľudí na ktorých som sa skutočne tešil to vzdalo a neprišlo. BarCamp na mňa pôsobí silne motivujúco, s chuťou som oprášil po príchode dva staršie projekty s novou inšpiráciou.

Na druhú stranu som rád, že napriek časovej tiesni som mohol konečne podať ruku ľudom ako Frasntišek Milec, Marko Kolar, Tibor Soviš, Igor Hlina, Juraj Grečnár no a v neposlednej rade Juraj Pikulík a Adam Šišulák

Všetky podstatné informácie z tretieho slovenského BarCampu, ktorý sa konal v Žiline 26. septembra 2009 nájdete na webe barcamp-za.sk. Už teraz sa môžete tešiť na ten Bratislavský – údajne bude v novembri.