Včera vyšiel na SME.sk článok s troška bulvárnym titulkom - Je čas zabudnúť na bezplatné weby. Píše sa v ňom o tom, čo minimálne posledné mesiace je viac než jasné. Obsah na vybratých weboch bude spoplatnený. Pôjde hlavne o spravodajské weby a noviny.

Spoplatnený bude prémiový (pôvodný) obsah, tradičné aktuálne spravodajstvo zostane aj naďalej zadarmo. Pod prémiovým obsahom budú najmä Komentáre či video. SME hovorí napríklad aj o príliš ukecaných diskutujúcich.

Do projektu Piano za ktorým stojí Tomáš Bella sa má zapojiť niekoľko TOP webov (spomínané SME, PC Revue a Trend), niektoré o tom minimálne uvažujú (Hospodárske noviny, Pravda, Nový Čas a .tyždeň). Takáto forma spoplatnenia je nezaujímavá zatiaľ len pre Zoznam. Za technologickým riešením projektu stojí Etarget.

Čo považujem za hodnotu pojmu úspešné? Asi to aby platil, každý doterajší čitateľ. To je samozrejme utópia. Doterajšie experimenty zo spoplatnením obsahu hovoria skôr o zlomkoch. Naviac ide o spoplatnenie prémiového obsahu – ten môže zaujať skôr verného čitateľa, ktorý siaha po tlačenej verzii denníka. A video obsah? V tom dominujú televízie či už svojou cestou alebo na svojich webových stránkach.

Na jednu stranu ide o zaujímavý spôsob spoplatnenia – ponúkať balík webov namiesto jedného. Komplexné riešenie. Predaj takéhoto bundle cez internetových providerov atď. Na druhú stranu stále bude množstvo ľudí, ktorí nebudú chcieť platiť. To dáva šancu v súčastnosti menším hráčom – môžu ponúkať (možno menej kvalitný) obsah zadarmo a žiť len z reklamy. Sám Tomáš pre SME.sk hovorí:

„Ak sú dnes ľudia nespokojní s kvalitou slovenskej žurnalistiky, príčina nie je v tom, že médiá nechcú vyrábať kvalitnejší obsah, ale väčšinou si to nemôžu dovoliť. Bez toho, aby sa čitatelia začali priamo podieľať na nákladoch na výrobu obsahu, zvyšovanie jeho kvality nie je možné.“

Sám som zvedavý ako sa spoplatnenie u nás uchytí. Môj súkromný odhad hovorí, že skôr nie. No ak by to neprišlo teraz tak neskôr tak či tak.