Pomerne často dostávam otázku na čo zálohujem dáta. Odnepamäti som sa pokúšal robiť si zálohy svojich dát. Ich skutočnú hodnotu totiž spoznáte až keď ich stratíte. Ak hovorím odnepamäti tak ide asi o koniec 90. rokov keď bežali 3,5 palcové šuflíky na IDE disky.

Keď som hľadal riešenie pre Mac tak podmienkou bolo aspoň 1 TB disk a FireWire pripojenie. Za najviac prijateľnú cenu okolo 100 € som nakoniec zvolil  My Book Studio od  Western Digital.

Pri zálohovaní cez Time Machine v Mac OS X platí pravidlo, že disk na ktorý zálohujeme by mal mať aspoň dvojnásobnú veľkosť ako ten z ktorého zálohu robíme. Môj iMac má 1TB no vzhľadom na jeho využitie je kapacita externého disku dostačujúca.

K samotnej inštalácii nieje príliš čo povedať – chcel som konečne využiť zaprášený konektor pre FireWire 800, ktorý by sa inak využitia asi nedočkal. Externý disk je veľmi pekne zabalený dodáva sa zo všetkými káblami a okrem FireWire sa dá pripojiť aj cez USB. V krabici nájdete aj manuál.

Samotné aplikácie sa nachádzajú na disku (ušetrené médium). Disk si môžete pomocou nich zaheslovať, ukladať imidže DVD či pokročilo spravovať priestor napríklad ako úložisko pre vaše filmy, hudbu, fotografie, dokumenty a podobne. Nič z tohto nepotrebujem, keďže disk je určený len na zálohu systémových a užívateľských dát. Naviac Time Machine všetko zvláda na výbornú.

Disk mám vyše troch mesiacov a som sním maximálne spokojný – obnovovať dáta som zatiaľ nepotreboval, skúšal som to len po jeho inštalácii. Aby som nabudúce vedel ako na to. Jediné, čo som vytuningoval bola LED spredu disku. Tá aj potme dokázala osvetliť celú miestnosť – kúsok čiernej elektrikárskej pásky ale tento problém vyriešil.