Tým, že Michal je môj najobľúbenejší Slovenský ale aj celkovo intergalaktický spisovateľ sa nijako netajím – skôr naopak. Veľmi ma potešilo keď na svojom blogu postupne dával von informácie o svojej pripravovanej knihe. Tá sa nedávno objavila na pultoch kníhkupectiev.

Posledná kniha nesie názov Dunaj v Amerike, podtitul Prvá láska, večná rieka a posledná plavba. Je to román a sám autor ho v skratke popisuje takto:

Martin a Mona sa spoznali v Bratislave ako deti a ich životy spojila rieka. Ako dospelí sa po rokoch znova stretnú na luxusnej lodi plnej Američanov, ktorá sa plaví z Regensburgu do delty Dunaja v Rumunsku. Dvadsať dní a takmer tritisíc kilometrov, od Čierneho lesa po Čierne more, mladý muž a jeho osudová žena verzus stodvadsať starých ľudí. Dobrodružný cestopis, paródia masovej turistiky a hlavne príbeh o láske, ktorá stála na vode.

Knihu som samozrejme hneď kúpil a premáhal sa aby som ju nerozčítal. Je to ťažké no výborné na silnú vôľu. Mať rozčítané 4-5 knih je občas zúfalstvo. Michal ale na svojom blogu dal informácie o turné po Slovensku – čítačky z knihy pre svojich fanúšikov. Chcel som sa nechať ešte viac na ňu navnadiť. Automaticky som na zozname hľadal Bratislavu, no keď moje oči zablúdili nižšie našiel som tam aj moje rodné Malacky.

To ma nesmierne potešilo, podobné akcie by som mohol spočítať na ukazováku jednej ruky. To by nebol život keby sa niečo neskomplikovalo ale môžem povedať: čítačka sa nakoniec konala v pôvodnom termíne 11. júna 2010 v priestoroch Mestského centra kultúry, konkrétne v jeho knižnici. Atmosféra bola veľmi príjemná, neformálna. Zišiel sa asi tucet fanúšikov.

Milé bolo, že Michal prijal pozvanie aj na krátke posedenie s mojou priateľkou a kamarátom pri kofole. Podčiarklo sa všetko to, čo je cítiť z jeho kníh a rozhovorov, blogu a článkov. Je to mimoriadne otvorený človek s prehľadom, skúsenosťami, zaujímavými názormi a zásadami. Pôsobí uvoľnene a priateľsky. Prečo sa takýmto ľudom nehovorí celebrita? Schválne tento výraz nepoužijem lebo už je hanlivý.

Bol to super podvečer, už teraz sa teším keď sa ponorím do Dunaja v Amerike.

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotografií z mobilného telefónu.