Možno ste ešte v polovici decembra minulého roka zachytili informáciu, že do moskovskej pobočky spoločnosti NGINX Inc., v trhla polícia a zatkla aj spolutvorcov rovnomenného webového servera.

Dôvodom malo byť obvinenie zo strany firmy Rambler, že Igor Sysoev ako autor webservera na ňom pracoval počas pracovného pomeru práve v Rambler. Malo sa to udiať pred 15 rokmi.

Túto skutočnosť niekoľko krát vyvrátil a NGINX vždy označoval ako svoj voľnočasový projekt na ktorom pracoval mimo firmy Rambler. Tá naviac neparila ani medzi prvé subjekty ktoré ho nasadili.

Aj keď boli spoluzakladatelia prepustení ešte v rovnaký deň polícia si ponechala ich mobilné telefóny. Proti praktikám polície, ktorá konala ako pri trestnom čine a nie občianskom spore v akom sa riešia autorské práva sa tvrdo postavila aj open-source komunita v Rusku. Weby, ktoré sa za projekt postavili pridávali na svoje weby oznamy, že bežia na NGINX, podporujú open-source alebo dokonca prišlo na ich vypínanie.

Zdá sa, že ako to už chodí – za všetkým hľadajte peniaze. NGINX bol predaný spoločnosti F5 v marci 2019 za viac ako 600 miliónov dolárov. To je väčšia hodnota ako má vyhľadávač Rambler. Na druhú stranu ak by naozaj boli nejakým spôsobom nevysporiadané autorské práva, tak je to problém už pri akvizícii.

Obvinenie v takom znení ako bolo podané na políciu bolo po pár dňoch stiahnuté – dôvodom bola mimoriadna schôdza Sberbank, ktorá ma väčšinový podiel v spoločnosti Rambler. Aj keď sa komunita potešila, že je sporu koniec, tak je viac ako pravdepodobné, že spor sa dostane na súd znova ako občiansky.