Vlog


Sleduj ma


Twitter


Konečne funkčný open-source balík pre vlastný mailový server

Myslím, že najmä v roku 2003, keď Microsoft uvoľnil Windows Small Business Server s rovnakým rokom v názve bol najväčší boom alternatívnych riešení postavených na open-source. Microsoft na to išiel celkom chytro a než prišli cloud služby mala takmer každá firma niekde v sklade tower s týmto riešením. A myslím, že nejaké by sa našli aj dnes.

Alternatíva bola väčšinou vyskladaná z voľne dostupných aplikácii na posielanie pošty, rozšírená o webmail, nejaké proxy a intranet. Bohužiaľ väčšina riešení stále pochádza z tohto obdobia. Aplikácie sa ale posunuli ďalej a bolo teda otázkou času kto opäť open-source takto pozliepa a spravý nejaký bundle. A mailcow mailserver suite robí presne toto.

Základom je Postfix a Dovecot, Spamassassin a ClamAV na boj s nešvarom. K tomu ale fešné webové GUI napísané v PHP, možnosť použiť Apache alebo Nginx a MySQL alebo MariaDB ako backend preň. No a k tomu hit tohto roku v podobe Let’s Encrypt SSL certifikátov zdarma.

Ako webmail je možné použiť buď Roundcube alebo SOGo. Ja som siahol po druhej možnosti, čím sa funkcionalita rozšírila o kalendár (ak zdieľaný), ActiveSync pre jednoduchšiu konfiguráciu mobilných zariadení, dobre nastaviteľné Vacation a celkovo dosť príjemné užívateľské rozhranie.

Ešte by som sa vrátil k mailcow web UI, ktoré umožňuje vytvárať domény (každá môže mať svojho administrátora), aliasy a samotné kontá. K nim je možne nastavovať kvóty pre celú doménu, alebo užívateľa. Nechýbajú ani jednoduché štatistiky k mailom.

Konfigurácia SPAM filtra

Správa domén, kont a aliasov

Inštalácia je pomerne jednoduchá, stačí naklonovať repozitár, nastaviť doménu a súčasti, ktoré sa majú nainštalovať a spustiť samotný inštalačný skript.

mkdir ~/build ; cd ~/build
wget -O - https://github.com/andryyy/mailcow/archive/v0.14.tar.gz | tar xfz -
cd mailcow-*

Aktuálna funkčná verzia je 0.14 a ako operačný systém sa odporúča Debian 8, no ja som to testoval na Ubuntu 16.04 a všetko bolo plne funkčné.

Je nutné mať dobre nastavené DNS a funkčný FQDN, ktorý treba nakonfigurovať v súbore

nano mailcow.config

a následne už stačí len ./install.sh a sledovať samotný inštalačný proces. Pre viac informácii odporúčam GitHub samotného projektu.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Weekly #38 - Golang, CVE-2019-3462, tech revolt, Debian 9.7, Citus Data

Technológie Remote Code Execution in apt/apt-get MySQL client allows MySQL server to request any local file How Tilt updates Kubernetes in Seconds, no

Ako na tlačovú správu, aby hneď neskončila v koši

Rukami mi prešlo niekoľko desiatok tisíc tlačových správ, hrubý odhad je asi dvadsať. Možno aj viac. Napriek tomu, sa z nich publikovala asi len jedna

Riešenie pre newsletter omnoho lacnejšie ako MailChimp

Spomínam si dosť rokov spätne na bannerovú kampaň, ktorá bola všade. Bola veľmi otravná, no vidíte ako mi ostala v pamäti. Zároveň si dovolím tvrdiť,

Publikované 06.10.2016
TOPlist TOPlist