Ako stredoškolák ale hlavne vysokoškolák som túžil po online výučbe. Nebavilo ma dve a pol hodiny cestovať na prednášku alebo cviká, len aby si profesor pri skúške mohol odškrtnúť, že som sa tam ukazoval. Najmä pri prednáškach kedy nebol priestor na interakciu s profesorom to bolo zabíjanie času. Radšej by som si to pozrel na niekoľko hodinovom videjku v pohodlí domova.

Našťastie doba pokročila, e-learning je top trend v oblasti startupov, máme rýchle internetové prípojky a aj možnosti výučby sú už minimálne o level vyššie. Človek sa učí po celý život – osobne pracujem v brandži, ktorá každú hodinu prináša novinky.

Čo ťa nenaučia v škole naučí ťa internet

Môj prvý seriózny kontakt s online výučbou ak nerátam rôzne jednoduché online kurzy a testy bol s Khan Academy. Tento web ma zaujal na toľko, že som rád a s chuťou riešil veci ktorým som sa snažil v škole vyhnúť. Nasledovala Cousera a už by sa dalo povedať, že vzdelávanie sa stalo mojim hobby.

Trend vo vzdelávaní sa dá najsť všade – veľa aplikácii alebo nástrojov má online tutoriály, testy či interaktívnych výučbových sprievodcov. Dokonca, to že nejaký produkt má svoje vzdelávacie aktivity sa považuje za prestíž. A väčšinou ide o materiály, ktoré su fakt zdarma. Spoplatnéný občas býva záverečný test, suma je ale väčšinou vo výške administratívneho poplatku pár desiatok dolárov. A aj na takéto certifikáty počúvajú zamestnávatelia.

Myslím, že momentálne sa dá už vzdelávať v každej oblasti. Nebudem tu vymenovávať desiatky služieb, tie už spísali ľudia dávnejšie napríklad v článku Ako sa vzdelávať úplne zadarmo alebo Jak (ne)zabíjet čas na internetu – online vzdělávání.

Bohužiaľ štatistiky ukazujú, že až 85 percent kurzov ľudia nedokončia. Ak angličtina nie je vaša silná tak sa dá vzdelávať aj v materinskom jazyku. Napríklad na kurzy.sk sa dá nájsť tisícky školení, niktoré sú formou videa – dokonca sa tam nájdú aj kurzy zdrama, hradené napríklad z eurofondov. Ide o agregátor školení jednotlivých centier a akadémií.