Už od začiatku tvrdím, že linkovať na Twitter iba statusy z Facebooku je chyba. Ale prečo to uvediem až nižšie. Kedysi keď si chcel niekto založiť firmu tak potreboval miesto a hlavne telefónne číslo, teraz keď sa zakladá projekt od ktorého sa skôr či neskôr očakáva zisk tak sa preň zakladá v prvom rade účet na Twitteri a Facebooku. Tí náročnejší preň spravia účet aj na službách ako YouTube, Flickr či MySpace. Dosť ale pravdivej irónie.

Jednoducho mám pocit, že platí nepísané pravidlo každý startup či firma musia mať svoju Facebook stránku a aj Twitter účet. Prečo? Na túto otázku sa hľadá odpoveď ťažko, najčastejšia je že veď každý to tak robí.

Podľa mňa jednou z najväčších chýb je linkovať obsah Facebooku na Twitter. V prvom rade je to pre mňa duplicitný obsah a keď si niečo prečítam na Facebooku načo by som mal sledovať aj Twitter? Iné je keď odkazujem napríklad na galériu. Tu je slušné upozorniť, že link vedie na Facebook – viac ako polovica zamestnávateľov ho totiž blokuje a monitoruje.

(Nielen) v našich zemepisných šírkach nieje Twitter až taký obľúbený ako Facebook takže pokiaľ ste zameraný na Slovenský trh aj toto treba brať do úvahy. Zatiaľ čo na Facebook sa presunuli aj teenageri z Pokecu či vaša matka, tak na Twitteri je to predsa len o niečo viac odbornejšie. Možno followujem práve takúto skupinu ľudí, lebo je pre mňa zaujímavá ale posúdte sami: dizajnéri, webmasteri, marketéri, fotografi, administrátori, technici, analytici, konzultatnti a pod.

Keď followujem firmu a jej status sa nezmestil do 140 znakov a linkuje na Facebook kde je o slovíčko viac je to pre mňa prejav amatérizmu. Ak dúfate že z followera sa stane fanúšik na Facebooku tak možete byť na omyle a prísť aj o followera. Treba motivovať inak a nie nútiť niekam sa pridať. Za niečo iné považujem ak máte napríklad blog a linky naň zverejňujete na Twitteri aj Facebooku – pre počiatočné získanie návštevnosti v rádovo stovkách je to viac ako užitočné. Pekne si môžete budovať dve komunity nezávisle od seba a každej dávať po čom túži. Inak ako robiť firemný Twitter som už písal.

A čo preberanie obsahu z Twittera na Facebook? Pokiaľ ide o status tak tu nevidím zásadný problém, pokiaľ o reply tak môže byť užívateľ Facebooku možno zmätený. Zaujíma ma aj váš názor ale hlavne skúsenosti, takže sa určite vyjadrite v komentároch ak myslíte, že máte čo povedať.