Než napíšem prečo práve Moleskine tak popíšem dlhú cestu k nemu. Odmalička som mal veľa zápisníkov a poznámkových blokov, vždy som bol technický tip a všetky informácie mali pevne dané svoje miesto, samozrejme zapísané rukou. Na strednej ma donútili písať technickým (rovná sa tlačeným) písmom. Nedávno som len tak rozmýšľal, že ako to je ešte s tým písaným a priznám sa, že niektoré písmená mi robili problém. Píšem teda po zbytok života asi tlačeným.

S nástupom kompjuterov, ku ktorým mám blízko som papier videl čoraz menej. Všetci tvrdia, že to je ekologické. Ja sa nad tým pousmievam, lebo výroba PC či notebooku, výroba elektrickej energie a tak ďalej mi príde oveľa náročnejšia. To je teraz ale vedľajšie. Digitálne zapísané veci sa ale ľahšie upravujú, rozmnožujú ale hlavne sa v nich pohodlnejšie vyhľadáva.

Napriek týmto pozitívam som nejaké informácie vždy radšej zaznamenával na papier. Príde mi to prirodzené. Bol som tak v útlom veku naučený a aj keď občas mám pocit, že rukou viem dať už len svoj podpis vždy som mal nejaký zápisník poruke. Bohužiaľ, než som sa dopracoval do ich polovice bolo z nich často krát šalátové vydanie. V žiadnom prípade nič na čo by som chcel zapísať svoje memoáre keď by už k tomu mohlo dojsť.

Moleskine som poznal pomerne dlho ako značku, veď to je niečo ako Parker medzi perami. Prišla mi ale zbytočne predražená – isté veci človek pochopí až vekom a skúsenosťami. Na tých chválach by predsa len niečo mohlo byť. Minulý rok som od známeho dostal kalendár tejto značky a aj keď som ho až v polke roka začal používať na offline time managment tak som si všimol, že ide o kvalitný produkt. Na tento rok som si kalendár nekúpil, ale siahol som po malom linajkovom zápisníku. Po mesiaci používania mám k nemu citový vzťah.

História siaha až do 19. storočia, keď sa Moleskine predával v Paríži. Každý kúsok bol ručne vyrábaný, čo zostalo doteraz. Názov, ktorý v sebe skrýva krtka tiež nieje náhodný – pôvodné kusy boli potiahnuté jeho kožou. Neskôr sa od krtkov upustilo a začalo sa používať voskované plátno. Moleskine si zakladá na slávnych menách, ktoré ho obľubovali – je to brané ako hlavné marketingové lákadlo, veď usúdte sami: Oscar Wilde, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemingway a Henri Matisse.

Zápisníky sú dizajnované v Taliansku a vyrábané v Číne. Tu sa netreba hanbiť za nálepku Made in China, nakoľko táto krajina ma s výrobou papiera najväčšie skúsenosti na svete. Jeho skvelú väzbu som už ocenil aj ja, listy nevypadávaju – kľudne doň môžete lepiť výstrižky, bez problémov to zvládne. Najpodstatnejšou vecou je ale samotný papier, ten neobsahuje kyseliny. Takýto acid-free paper sa u nás často nevidí, jeho logom je ležatá osmička. Už to naznačuje, že ide o papier s dlhoročnou výdržou.

Moleskine je kult – snáď na každej sociálnej službe má svoju skupinu či fanklub, ja spomeniem len Flickr, Facebook a YouTube. Pre niekoho je to obyčajný poznámkový blok, niekto z neho dokáže spraviť umelecké dielo. Či sa doň oplatí investovať si musí premyslieť každý sám. Komu stačí sme tam si poznačiť 5 rohlíkov, mlieko a polku chleba by ho neocenil – kto si chce ale o nejaké desaťročie listovať vo svojich zápiskoch, čiže spomienkach tak si určite vyberie zo širokého potrfólia produktov.