Ak by som si mal vybrať dobu v ktorej by som chcel žiť tak asi by to bola táto naša. Považujem sa za realistu a veci nemeniteľné beriem ako sú. Ak by ale malo ísť o zaujímavú éru tak môžem troška fantazírovať. Ako decko som chcel ísť do doby alchymistov, samozrejme s vedomosťami z dneška. Mágia, chémia, fyzika v období temna. A ešte aj Viktoriánska éra. Teraz by ma to až tak nelákalo. Je jedno piatkové poobedie a túlam sa medzi exponátmi Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Kopec zaujímavých vychytávok z pár storočí späť. Až sa dostávam do obdobia rokov asi 1900 až 1930.

Baťa

To je to obdobie v ktorom by som chcel žiť, resp. sa narodiť niekoľko 20 rokov predtým. Dôvod? Mám pocit, že stále objavujeme veci ktoré v tomto období už dávno existovali a fungovali. Že sa vtedy tvorilo, objavovalo a určite aj dobre žilo. Človek mal možnosť sa vypracovať. Pozerám si plagáty s dizajnom a typografiou pri ktorej by sa aj dnes dalo povedať WOW. Kopec z nich je z podujatí, ktoré organizoval Spolok výtvarných umelcov Mánes. Ten komunisti násilne zničili. Miesto ktoré do krajiny prinieslo secesiu, impresionizmus či kubizmus. To nehovorím o super funkcionalistickej budove. Vychádzal časopis Typografia a časopis Styl : měsíčník pro architekturu, umělecké řemeslo a úpravu měst. Super obsah, málo reklamy. Reklama je kapitola sama o sebe – aj keď bola kritizovaná nebola násilná ale skôr išlo o umelecké dielo. Keď som pri periodikách musím spomenúť aj Almanach Kmene. Ak by som dnes vydával livestyle časák tak sa volá Almanach.

Melantrichova knižnica

Pozrite sa aký symbol mala Melantrichova knižnica v roku 1931. Autorom je Ladislav Sutnar a podbnosť s Martinus-om asi čisto náhodná. Inak hoďte si meno tohto pána do Google a prepnite na obrázky.

K tomuto obdobiu sa viaže ďalšie veľké meno - Tomáš Baťa. Osoba na ktorú nestačí odstavec, článok a možno ani kniha. Obrovská inšpirácia a ukážka toho, že kapitalizmus je tá správna voľba. Ak uvažujete nad podnikaním alebo zlepšením toho čo už robíte určite siahnite po niektorej knihe o ňom. Na stream.cz začal nedávno seriál, zatial má len pár časti ale aj ten stačí na to prečo sa o tohoto človeka zaujímať.

Vektory, práca s typografiou, umelecké smery, nakopnutie ekonomiky počas krízy (po prvej svetovej vojne), ceny končiace deviatkou alebo heslo „naš zákazník, náš pán“. Toto všetko tu už fungovalo pred takmer sto rokmi. Budem rád ak sa podelíte o svoj názor v komentároch.