Vlog


Sleduj ma


Twitter


Don Miguel Ruiz - Štyri dohody

Nestáva sa to tu často, ale je tu recenzia na netechnickú knihu – dokonca možno až spirituálnu. Štyri dohody napísal Don Miguel Ruiz (vlastným menom Don Miguel Ángel Ruiz) a prvý krát vyšla v roku 1997. Napriek tomu, že napísal ešte niekoľko kníh, tak toto je jeho najznámejšie a najvýznamnejšie dielo.

O čom kniha hovorí? O tom ako byť spokojnejší a aj šťastnejší. No a to chceme predsa všetci. A čím sa líšia Štyri dohody od podobných kníh? Najmä tým, že sa fantasticky číta a je zrozumiteľná aj čitateľovi, ktorý doteraz po ezoterickej literatúre nesiahol.

Štyri dohody, ktoré človek uzavrie sám zo sebou sú založené na starej toltéckej múdrosti dokážu premeniť život na nové prežívanie slobody, šťastia a lásky. V knihe sa pomerne veľa spomína viera a náboženstvo, je jedno v čo veríte – „návod“ platí naozaj na každého.

Prvá a najťažšia dohoda hovorí Nehrešte slovom. Je jedno či proti sebe alebo niekomu inému, potom nemusíte brať nič späť a nikomu neublížite. Naozaj je to obtiažna dohoda, najmä pre človeka, ktorý je zvyklý sa takýmto spôsobom ventilovať.

Druhá dohoda hovorí, aby ste Nebrali nič osobne. To čo o vás hovorí alebo si myslí niekto druhý je prejav jeho vlastnej situácie – nikto v skutočnosti nerobí nič len kvôli vám. Je zbytočné trpieť a zožierať sa názormi druhých.

Tretia dohoda hovorí aby ste si Nevytvárali žiadne dohady. Dohady sú veľmi nebezpečné a dá sa v nich ľahko zamotať. Komunikujte jasne a zrozumiteľne, aby ste ani vy nedávali priestor na nedorozumenia. Vyjadrujte to čo naozaj chcete.

Posledná štvrtá dohoda hovorí Robte všetko tak ako najlepšie viete. Okolnosti sa menia, žiaden deň vášho života, no ani váš výkon nie je rovnaký. Raz máte viac chute a energie – inokedy menej. V každej situácii robte všetko tak ako v danom momente najlepšie viete. Ani sa nepremáhajte ani to neflákajte. Vyhnete sa tak dodatočným súdom, či ľútosti.

Na prvý pohľad sa dohody zdajú jednoduché, no naozaj to tak nie je – môžem to potvrdiť na vlastnej skúsenosti. Každá vyžaduje tréning a až po jej osvojení sa odporúča prejsť na ďalšiu, v knihe je ku každej niekoľko príkladov a poučení. A verte, že v nejednom sa nájdete.

Don Miguel Ruiz je mexický spisovateľ, ktorý prednášal najmä v Spojených štátoch. Pochádza z vidieka, jeho matka bola liečiteľka a dedo šaman. Rodina očakávala, že sa v podobných koľajach vydá aj on, no stal sa chirurgom. Až dopravná nehoda a krátkodobé opustenie fyzického tela ho prinútilo vrátiť sa kdávnemu učeniu jeho predkov a ďalej ho rozvíjať.

Je jedno či všetkým príbehom uveríte, aj mysticizmu okolo nich, alebo nie – podstatné je, že pointa je veľmi jasná a pravdivá. Knihu som prelúskal raz-dva, no v hlave ju nosím doteraz. A naraz som sa k nej vrátil. Ak vás zaujala, tak k kúpiť si ju môžete na abcknihy.sk.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Kniha Meet the Heroes | VLOG #77

Kniha, ktorú musíš mať! Je hmateľný dôkaz, že Slovensko ako krajina nie je startené. Kniha Meet the Heroes predstavuje generáciu hrdinov všedných dní

10 spôsobov, ako zostať kreatívny v časoch dobrých aj zlých | VLOG #71

Kreativita nie je niečo, čo len tak zapnete frázou "a teraz budem kreatívny". Jednoducho občas to nejde. Ale naštastie je tu 10 tipov z kni

Mám pre teba novú knihu o blogovaní | VLOG #67

Uvažuješ nad blogovaním, alebo blog už máš a chceš sa posunúť na ďalší level? Som veľmi rád, že som mohol prispieť k vzniku knihy Tvorba úspešného za

Publikované 16.07.2012

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist