O niečom ako ebook som už dávno sníval – malé a kompaktné zariadenie, niečo ako odtrhnutý displej z malebo notebooku s tisíckami kníh a časopisov. Kniha je aký vynález, tá elektronická by ju mala teda predčiť. Neviem či našťastie alebo bohužiaľ tomu tak stále nieje.

Tento rok majú zažívať boom, no už je štvrtina roku za nami a ja ten pocit nemám. Ma trhu sú nejaké zariadenia, no stále to nieje ono. Kindle od Amazonu tu je už tiež viac než nejaký ten rok, ale tiež mi príde nemastné-neslané aj keď zatiaľ asi najrozšírenejšie.

Aké sú moje požiadavky? Uhlopriečka s 9 až 11 palcami, neviem či je e-paper už dostatočne dospelý na takéto nasadenie, ak nie tak aj LCD. Radšej lepšie rozlíšenie než elektronický papier. Výdrž batérie tak 15 až 20 hodín. Ak je displej nepodsvietený tak s USB portom pre pripojenie lampičky – nieje úplne nevyhnutný. Slot na pamäťovú kartu, interná pamäť kľudne s minimálnou kapacitou. Nahrávanie kníh by mohlo byť cez USB port, žiadne obmedzenia na operačný systém – jednoducho sa tvári ako disk. Veci ako WiFi, bluetooth či 3G nepotrebujem.

V takejto elektronickej knihe nepotrebujem webový prehliadač – ak hej tak by som radšej zvolil prepojenie s mobilom a využil jeho konektivitu. Tak isto by som oželel klávesnicu pre poznámky, stačila by mi možnosť pridávať záložky a vyhľadávať cez jednoduché rozhranie aj keď by napísanie frázy bolo komplikovanejšie. Na čo kladiem veľký dôraz tak je podpora veľkého množstva formátov a kódovania. PDF a TXT by malo byť samozrejmosťou, potešilo by aj HTML pre uložené stránky.

To je v základe asi tak všetko. Ešte sa vrátim k pár detailom – LCD displej by som bral kvôli časopisom a novinám. Tie sú pre mňa dosť podstatné. Veľa periodik sa dá predplatiť v takejto podobe a je to pre mňa kľúčová vlastnosť – bohužiaľ snáď žiadne zariadenie si zatiaľ s týmto bez kompromisov neporadí. Jednoducho keď si otvorím noviny chcem ich mať na jednej stránke. Otočenie zariadenia na širšiu časť a vertikálne posúvanie mi nevadí, skôr naopak – horizontálne ale už veľmi. Tu nebude asi riešením ani možnosť zväčšovania textu, noviny sú už raz nasádzané. Donútiť vydavateľov napríklad denníkov robiť špeciálne vydanie ich periodika pre takéto zariadenia je možno pre tích čo to myslia vážne otázkou času – obávam sa že ale väčšina bude stále dávať verziu s tlačenou podobou 1:1. Dobrým nápadom je kombinovaný displej, ktorý sa pri texte správa ako elektronický papier a pri multimédiach kde je potrebná oveľa vyššia kvalita sa prepne do  kvalitnejšieho režimu. Spomínal som, že by mi stačilo kopírovať knihy do zariadenia ako na disk, ak by bola k dispozícii už nejaká aplikácia určite by som trval na multiplatformovosti.

Predstava je to fajn, elektronická kniha s tisíckami publikácii: knihy, poznámky, webstránky, dokumenty, noviny, časopisy atď. Vždy poruke, prehľadná vďaka zatriedeniu ako v knižnici. Bohužiaľ nič v súčasnosti s takouto funkcionalitou nepoznám, no myslím si že je to len otázka času.

Ak by som si mal teraz vybrať tak asi Apple iPad aj keď je to tablet, tu ma ale odrádzajú obmedzenia. A tých je veľmi veľa. Ak by išlo ale čisto o súčasný ebook tak sa mi pozdáva Nook od Barnes & Noble. Z pripravovaných zariadení zase Notion Ink Adam.

Aký je váš názor? Máte elektronickú knihu, či tiež len očakávate naozaj použiteľný model? Poďelte sa o svoj názor v komentároch.