Napriek tomu, že open source prehrávačov pre operačný systém linux existujú desiatky ba až možno stovky tak nieje ľahké nájsť ten pravý. Po rokoch skúšania som zistil, že tým najlepším a mojim potrebám vyhovujúcim je Songbird.

Začiatkom sviatkov sa na blogu Sonbird-u objavila informácia, že verzia pre linux končí. Presnejšie nebude oficiálne podporovaná aj keď budú buildy k dispozícii. Songbird je postavený na rovnakom jadre ako napríklad Mozilla Firefox. Bol vyvíjaný pre operačné systémy Windows, Mac OS a linux (32  a 64 bit). Vývojári sa rozhodli ďalej podporovať len Mac a Windows čo je podľa mňa úplne zlý krok.

Songbird to má naklonené už posledný polrok čo sledujem – najprv zmizli DEB balíčky aj od tretích strán – kompilácia sa mi zdala zbytočná a mimo misu. Tak isto pre poslednú verziu nefunguje plugin pre prepojenie s iPod-om. Aj tak bol Songbird mojim najobľúbenejším prehrávačom kvôli jednoduchému rozhraniu, pluginom, stabilite a rýchlosti. Aj keď verzie pre linux budú naďalej vydávané tak bez podpory budu chyby fixované pomaly – ak vôbec.

Ospravedlnením je, že ide o open source projekt s nízkym počtom vývojárom. Pritom player pôsobí veľmi seriózne a profesionálne.Riešením môže byť prevzatie inými vývojármi – existuje už projekt Nightingale. Na spomínanom blogu sú štatistiky používania na jednotlivých systémoch, hlásenie chýb atď. Podľa nich si dokonca linux (celkovo) vedie lepšie ako Mac OS X – možno by bolo riešením zavrhnúť len 64 bitovú verziu a nie celú platformu. Škoda.