Google ide do mikrobloggingu so svojou službou Buzz, ktorú som tu ešte nespomínal a Facebook otvoril svoj chat do sveta. Teraz je možné si písmenkovať aj v IM klientoch, lebo implementoval otvorený protokol Jabber/XMPP.

O tejto novinke sa hovorilo už koncom minulého roka, no myslel som si, že si dajú na čas – Facebook tento krát milo prekvapil že vsadil na otvorený protokol. Používa ho aj Google vo svojom GTalku. V tichosti dúfam, že sa Facebook Chat pomôže s „vykynožením“ takých kostlivcov ako iCQ a MSN, ak teda load a stabilita nebude taká ako pri online chate na webe. Kto používa vie o čom hovorím.

Pozitívne hodnotím aj to, že na webe facebook.com/sitetour/chat.php sú návody chat rozbehať pod najznámejšími klientami ako Adium (mám odskúšané) či Pidgin a ďalšie. Facebooku teda chýba už len mail (o ktorom sa tiež hovorí) a ma komplexné komunikačné portfólio. O hlasových službách si dovolím pochybovať, keďže ich servery nestíhajú ani klasickú webovú zátaž. Tak sa nám z Facebook-u stáva riadny moloch.

Ešte pre úplnosť uvádzam, že prihlasovacie údaje sú nasledovne:
login: uzivatelske.meno@chat.facebook.com (také na aké ste si ho dali skrátiť – viď. tvoj FB profil)
password: heslo je také isté ako na web FB