Apple to nieje len Steve Jobs. Aj keď má svoju charizmu tak bez Apple I. by tu táto spoločnosť nikdy nebola. Za týmto prvým osobným počítačom stojí iný Steve. Steve Woziak. V roku 2007 vydalo Pražské vydavateľstvo Pragma knihu iWoz Steve Wozniak , ktorú v originále napísal sám Steve Wozniak spolu s Ginou Smith a do češtiny preložila Jana Novotná. Samozrejme som ju kúpil a prečítal, aj keď asi ešte pred rokom tak stojí za to ju spomenúť.

Kniha má niečo vyše 300 strán a je rozdelená na 20 kapitol. Ak očakávate, že bude len o založení Apple a skonštruovaní Apple I. tak ste na omyle. Kniha celkom obsiahlo zachytáva spomienky a život Wozniaka pred aj po týchto udalostiach.

Prvá polovica knihy je venovaná jeho pôvodu, detstvu, vzťahu k rodičom – najmä otcovi, ktorý bol inžinier a dal mu základy takéhoto myslenia a riešenia problémov. Steve bol veľmi nadané decko a už v útlom veku prevyšoval svojich rovesníkov. Spomína na svoje začiatky s elektronikou, budovanie vlastnej telefónnej siete medzi kamarátmi ale aj prvých úspechoch v sútažiach.

Vysvetľuje výber školy, problémy na nej, prvé lásky, problémy s komunikáciou s ostatnými ľuďmi ale aj vstup do rôznych krúžkov kde bol medzi svojimi. Nezabúda spomenúť prvý kontakt s Jobsom. Wozniak mal niekoľko zaujímavých nápadov a vždy sa staval k riešeniu problémov pragmaticky. Jeho silnou stránkou bola schopnosť učiť sa nové veci, naštudovať ich funkcionalitu a hneď aplikovať. Žil v dobe keď sa programovalo hlavne na papieri, výpočtový čas bol drahý. Veľa svojich nápadov dal teda len na papier, mal ohromné úspechy v redukcii čipov. Na ňom si navrhol aj prvý počítač, zháňanie súčiastok bol problém.

Svoje miesto tu má aj jeho telefónna linka na ktorú keď ľudia volali mohli si vypočuť vtip. Mal skúsenosti s phreakingom, vyrábal boxy na volanie zdarma. Spomína na svoj postoj k vojne a zmenu myslenia ohľadne štátu, vlastenectva, politiky atď. Steve Wozniak pracoval v spoločnosti HP na programovateľných kalkulačkách, túto prácu mal veľmi rád a nechcel sa jej vzdať ani po založení Apple. Vtipne pôsobí príbeh keď popisuje ako zostavil Apple I., ukázal ho svojim nadriadeným a tí ho odbili s tým, že nech si robí v tomto smere čo chce – HP o to nemá záujem, a nerobí si naň nijaké nároky.

Aj po tom, čo Apple už fungovalo a začalo zarábať prvé milióny zostal naďalej verní inžinierstvu, vedenie spoločnosti či manažment ho nikdy nezaujímali. Wozniak má výborný zmysel pre humor a vždy bol povestný svojimi žartíkmi. Nevynechal ani svoju obľubu k lietaniu, nešťastnú lecekú nehodu po ktorej stratil pamäť. Spomína aj na manželky a vzťahy k nim, tak isto aj deti a ich výchou, organizovanie hudobného festivalu na ktorom prerobil no veľa ho naučil. Steve Wozniak z Apple odišiel, mal nápad na výrobu univerzálneho diaľkového ovládača, keď ich nikto nepoužíval a predvídal že niečo podobné bude treba.

Posledná dvadsiata kapitola je súpis jeho rád do života. Vecí ktoré odporúča spraviť, ktoré mal spraviť a držať sa ich. Proste taký krátky prehľad skúseností.

Aj keď ide o knihu o človeku, ktorý odštartoval revolúciu v technológiách a prístupu k počítačom je výborne čitateľná aj keď vám IT nič nehovorí. Steve všetko vysvetľuje, jeho postupy aj uvažovanie. Ak by sa aj tak nedalo niečomu pochopiť tak je na konci slovníček. V knihe je niekoľko fotografií z jeho „mládi“ a súkromného života. Mne sa kniha veľmi páčila, zachytáva život človeka ktorý napriek úspechu zostal sám sebou.