Táto dynamická a rýchlo sa aj u nás rozvíjajúca hra zaujala mladých ľudí po celom svete. Jej počiatky nájdeme niekde v 70. rokoch minulého storočia. Konkrétne sa zaňho považuje rok 1972, keď bol po operácii kolena John Stalberger a na ulici stretol Mika Marshalla, ako si kope z vreckom naplneným fazuľami. Obaja sa spriatelili a hra dostala názov “Hack the Sack”. A tak sa zvykne označovať aj u nás. Po náhlej smrti Mikeho si John predsavzal, že z toho urobí ozajstný šport. Vybudoval a podporoval tento šport, neskôr ho predal značke Wham-O. Za rozširovanie footbagu do sveta sa stará inštitúcia International Footbag Committee a oficiálna hráčska organizácia World Footbag Association.

Toľko kratučký pohľad do histórie. K samotnej hre sa odporúča kvalitná obuv (môžu byť aj číňany, ale často sa ničia), kraťase, nejaký ten priestor, loptičku (hak) no a ešte dvoch priateľov, či priateľky. Práve vďaka hre v skupine si footbag získal takú mimoriadnu obľubu vo svete, pretože táto technika je najhranejšia. Z nej vznikol aj freestyle, ktorý je už ozajstným umením. Hrať môže jednotlivec či dvojica. Ďalej sa to delí na mužov, ženy, stredne pokročilých a profesionálov. Freestyle si vyžaduje mimoriadnu obratnosť. Z hakom sa môže hrať aj cez sieť, ako napríklad nohejbal. Vo svete sa samozrejme organizujú profesionálne súťaže, a aj v susednom Rakúsku či Česku sa ich koná pomerne dosť.

Osobne hrám footbag druhý rok, a stal sa pre mňa takým typickým letným športom. Ideálne sa mi hrá v trojici, ale vo dvojici to je viacej technickejšie. Single to teda moc neviem. Takže neváhajte zobrať pár priateľov von, nájsť dobré miesto a zábava môže začať. Hackysack už nie je problém zohnať vďaka skateshopom. Nejaká ta štandardizácia pojmov vo footbagu vďaka emailovej komunikácii. Názvy trikov sú v anglickom jazyku. U nás je na tento ešte stále netradičný šport zameraná stránka www.footbag.dogmacreative.sk . Pomerne veľa informácii sa dá čerpať aj z webu www.footbag.cz , kde nájdete aj fotogalérie, pravidlá, triky, shop a videá. Niektoré ďalšie weby:

Ak vás tento šport z tou nehygienickou vecou čo stále treba zdvíhať zo zeme neoslovil nevadí, aspoň viete WO CO GO a ak áno som len rád.