Určite sa neraz každému kto nosí pri sebe nejaké to elektrické zariadenie stalo, že mu jednoducho došla batéria. Zákon schválnosti hovorí, že sa tak deje v tie najnevhodnejšie okamihy – keď si človek potrebuje zatelefonovať z mobilu, alebo keď by sa mu MP3 player vedľa ukecanej babky na dlhej ceste v buse veľmi hodil.

To ani nehovorím o nedostatku energie pre digitálnych miláčikov napríklad na túrach alebo open air festivaloch. Možností ako nedostatok elektrickej energie riešiť je niekoľko – v poslednej dobe sa celkom rozšírili rôzne solárne nabíjačky. Tie sú svojou cenou vhodnejšie pre ľudí, ktorí sú často mimo elektrickej siete. Ďalšou možnosťou je dokúpenie ešte jednej batérie ku každému zariadeniu. Z cenového hľadiska tiež nejde o najideálnejšie riešenie, to nehovorím o praktickosti. A čo tak univerzálna batéria?

Do tej poslednej kategórie perfektne zapadne FORTRON iON Power Bank 1500. Je to presne to čo som uviedol v nadpise – kopa energie zbalená na cesty. A nielen pri výnimočnom cestovaní, ide o riešenie na každodenné nosenie nakoľko svojimi rozmermi 87 x 58 x 8,3 milimetra a hmotnosťou 50 gramov skôr vzbudzuje pocit že ide o tabuľku malej čokolády než externú batériu.

FORTRON iON Power Bank sa dodáva v plastovom balení v ktorom nájdete návod na použitie, samotnú batériu, niekoľko káblov a konektorov no a malé vrecúško ako obal.  Balenie je marketingovo orientované na iPhone a iPod – nechýba konektor na pripojenie produktov od Apple. Tak isto ani konektor s klasickým USB portom (samica) do ktorého pripojíte všetko čo sa dá cezeň nabíjať. Posledným konektorom je mini USB. Všetky konektory sa pripájajú k batérii cez špeciálnu redukciu. Batéria ma v sebe integrovaný USB port cez ktorý sa napája. Ten perfektne zapadá do celého zariadenia a dodáva mu pocit kompaktnosti. Na vrchnej časti batérie je len logo výrobcu a niekoľko LED diód, ktoré symbolizujú nabíjanie batérie alebo stav batérie keď je z nej čerpaná energia.

Externú batériu mám z online shopu Promenáda (kde okrem iného nájdete aj knihy, alebo puzzle) a za dva týždne som ju podrobil riadnemu testovaniu. Čo sa týka nabíjania tak 1500 mAh Li-Ion Polymer batéria sa nabije cez USB port vášho PC či notebooku na svoju plnú kapacitu za tri a pol hodiny. Na výstupe batéria dáva najviac 5 V a 1 A čo postačí na privedenie k životu akéhokoľvek zariadenia, konkrétne u mňa to bol telefón HTC Desire a Apple iPod nano. Samotný výrobca uvádza, že táto batéria predĺži prehrávanie mp3 na iPod nano o 50 hodín a používanie telefónu iPhone o 15 hodín (v 2G sieti). V reále sú tieto čísla podobné, napríklad na spomínanom HTC Desire sa batéria z batérie nabije za asi hodinu na 60 percent svojej kapacity.

Čo sa týka prevádzky batérie tak funguje ako každá iná vo svojej kategórii – spoľahlivo funguje v rozmedzí teplôt 0 až 40 stupňov Celzia. Výrobca uvádza životnosť ako cyklus 500 nabití.

Pokiaľ máte pri sebe viac elektronických zariadení ide o výborný – hlavne teda užitočný doplnok, ktorý sa bez problémov stratí vo vašej taške. Jediný problém, ktorý som mal je že ak sa na takúto externú batériu chcem spoľahnúť nemôžem si ju zabudnúť nabiť, čo sa mi už pár krát stalo.

Prijemne hodnotím aj jednoduché vrecúško na batériu a konektory, ktoré sú oddelene – pritom batéria je na povrchu pogumovaná čo má obmedziť škrabance na nej.

Zhrnuté a podčiarknuté: najväčším plusom sú určite rozmery zariadenia, ktoré sú oveľa menšie než rozmery batérii mobilných telefónov pred pár rokmi a univerzálnosť vďaka rozšíreniu USB portu. Pred blížiacimi sviatkami, keď vyberáte netradičné a užitočné darčeky môže ísť o dobrý tip.