Samozrejme pravidelne dostávam poštu od svojich čitateľov ako každý mladý, krásny úspešný, dynamický človek. No a keďže moje múdrosti rád rozdávam plnými hrsťami tak tu je odpoveď na jeden takýto mail.

A teraz bez irónie – keďže v oblasti elektronických kníh sa za posledné mesiace udialo pomerne veľa zaujímavého možno by sa tieto informácie hodili aj niekomu inému.

Adam píše:
Ahoj, myslím že každý vždy túžil po tom mať po ruke v super zariadení celú svoju knižnicu kedy si len človek na niečo spomenie. Od vynájdenia knihtlače už ubehlo veľa rokov, bez pochýb teda nastal čas na evolúciu aj v tomto smere. Celý problém okolo elektronických kníh môžeme brať v dvoch segmentoch – hľadanie ideálneho zariadenia a odkiaľ tie elektronické knihy brať.

Určite si sa pokúšal čítať na LCD displeji svojho netobooku, PC či mobilu. Je to núdzovka čo má od príjemného čítania v porovnaní s papierovou knihou riadne ďaleko. Aj tu sa ale prejavil technologický pokrok a vyniklo niečo čo sa nazýva elektronický papier. Ide o typ displeja, kedy nieje pri zobrazovaní odoberaná žiadna energie – tá sa míňa len keď otočíš stránku a na ňu sa musí vykresliť text aj grafika. Je pomerne veľké množstvo výrobcov no k ideálnemu zariadeniu sa asi najviac blíži tretia generácia Kindle od Amazonu. Je to použiteľné zariadenie zo super displejom a veľkosťou sa približuje knihe – ak by som vyberal zariadenie tak momentálne asi toto. Tu browser je, no ide naozaj o núdzovku – pri Flash-i padá, stránky sa vykreslujú divne pohyb po nich nieje zrovna najpríjemnejší. Existujú ale služby, ktoré ti stránku prevedú do textovo prívetivejšej podoby. Čo sa týka rozlíšenia tak to poviem takto: zle sa na tom číta už PDF nejakého časopisu. A asi by ti chýbala farba – elektronický papier zvláda už farby no je drahší. Inak na knihy farbu nepotrebuješ, sú len dve výnimky a to detské a kuchárske knihy. Ďalšou kategóriou sú tablety s bohatším operačným systémom. Toto je ale iná kategória, mohla by ťa zaujímať ak ti ide viac o internet v zariadení ako čítanie kníh.

Odkiaľ teda tie elektronické knihy brať? Na nete sa ich váľajú tisíce, ak však ideš legálnou cestou tak narazíš na problém a ten sa týka ako zahraničných tak aj domácich predajcov a tým je DRM. Máloktorá kniha je distribuovaná bez ochrany proti kopírovaniu a tých formátov je pomerne veľa (ePub, PDF DRM, AZ, …). Čiže by si si mal vybrať správny formát a aj správnu čítačku. Paradoxne kvôli tomuto problému nad elektronickým papierom vyhráva tablet kde si môžeš dosinštalovať aplikácie pre otvorenie konkrétneho formátu.

Späť k tvojej otázke. Nie, momentálne žiadnu nemám – chcel som pred Vianocami kúpiť Kindle no ide o beznádejne vypredaný produkt. Skôr teraz očakávam zaujímavý tablet – ďalšiu verziu Apple iPad či nejaký jeho killer. Tu je ďalší paradox: aj keď pri jeho uvedení všetci kričali že nejde o nič prevratné tak doteraz nevyšlo nič čo by mu bolo schopné konkurovať.