Tohtoročná Rudava bola skloňovaná zo všetkých strán už niekoľko týždňov pred jej začiatkom. Najmä minulý ročník sa niesol v znamení veľkých pozitívnych zmien – dosť som bol zvedaví či to bude tak aj tento rok. Hneď na začiatok môžem povedať, že organizátori očakávali rekordnú návštevnosť a tá bola naozaj rekordná. Nesplnili sa úplne ich predpoklady, no počet návštevníkov bol v celej histórii tohto festivalu najväčší. Na Rudavu nechodím za športom, ale hudbou – takže športovú časť tradične vynechávam. S tej hudobnej sa udržali tri pódia, tak ako minulý rok: hlavné, elektronické a ska/reggae.

Piatkový večer bez pochýb na hlavnom pódiu patril skupinám ako Cliché, Vetroplach či osvedčená Zóna A. Všetko vygradovalo pri vystupení skupiny Para a potom speváčky Tiny. Na electronic satge sa hralo všetko od lámaných vecí, cez house až po progressiv. Toffee, Fester, Pico či Miss Rodez to poriadne roztočili a na trávnatom „parkete“ bolo fakt super. Keďže Rudavu mám od domu čo by som kameňom dohodil nespávam tam, ale vždy idem domov – predsa len posteľ je posteľ – čo si budeme hovoriť. V sobotu sme štartovali už krátko poobede. Práve dohrávala Hrdza a začínali Mike and B-Light. Tešil som sa hlavne na Centrum Rozbitého Skla – chalnov som dlho nepočul a tak na ich výkon som bol dosť zvedaví. Som rád, že CRS pôsobí na pódiu dosť isto a zohrato – naviac je vidieť, že všetci si vystúpenie dostatočne užívali. Čo ma na hlavnom pódiu milo prekvapilo bolo vystúpenie Roba Grigorova a neskôr Support Lesbiens. Najväčší nával tohtoročná SummerBeach Rudava zažila pri Horkíže Slíže – nakoľko môj názor na ich „hudbu“ som tu už viackrát prezentoval nebudem sa bližšie vyjadrovať. Electronic stage patril technu, hardtechnu – alebo ak chcete schranzu. Na pódiu sa za mixom postupne vytriedali Satira, Tambor project, LaTech, Slavo C, Miss Rodez, Lukas.O, Sepromatiq a Superfly djs.

Okrem toho obidva dni prebiehala súťaž pre začínajúce skupiny s názvom Makez Star. Nespomínal som tretí stage – v reggae sa moc nevyznám, ale aj tu sa dalo dobre zabaviť. Najmä po polnoci. Jednoducho raggajungle sety od Marra, Error, Murte či W2 nemali chybu. Tento rok som mal tú česť si zahrať na Rudave aj ja – nečakajte samozrejme žiadne hodnotenie. Poviem len toľko, že mohlo to byť aj lepšie – určite ma to však nakoplo a dosť to pre mňa znamená. Rudava nieje len o športe a hudbe ale aj sprievodných akciách, okrem tých tradičných si tento rok mohli návštevníci zahrať napr paintball.

No a teraz niečo k organizácii, ako som spomínal na tomto festivale nestanujem – takže sa ťažko budem vyjadrovať k stanovému mestečku. Čo som však postrehol bolo, že sa tam dosť prášilo. Bohužiaľ to je spôsobené tunajším pieskovým podložím. Naviac bolo to na poli, parkovisko bolo tiež čerstvo upravené. Jedlo a pitie bolo na tradičnej „festivalovej“ úrovni – čakacia doba sa dala vydržať, ceny boli tiež prijateľné. Na vstupe bol k dispozícii miniprogram. Problémy nerobila ani SBS pri prechode. Po festivale som sa z médii dozvedel, že boli nejaké problémy – viacmenej čakám ako sa k tomu vyjadria samotní organizátori. Vyšlo aj počasie a Rudava si v mojich očiach udržala svoj štandard. Troška ma mrzí, že celý areál nežije týmto festivalom – prechod na druhú stranu cez mostík bol nemožný, kedže mostík jednoducho nebol. Tak sito kemp v rekonštrukcii. Ale toto sú viacmenej problémy obce než usporiadateľov.

Ak by som to mam zhrnúť bolo super po roku (aj aj viac) vidieť známych, bývalých spolužiakov ale aj bývalé lásky. Takže neostáva mi nič iné, než sa tešiť na budúci ročník – snáď sa ponesie minimálne v tak dobrej atmosfére ako tento.