Minulý víkend sa uskutočnil ďalší ročník letného hudobno-športového festivalu SummerBeach Rudava. Popravde už ani neviem v poradí koľký to bol môj ročník, jednoducho už patrí k letným festivalom a asi ide o najväčšiu legendu na Záhorí. Po ročníku 2008 sa nad Rudavou vznášal otáznik ako to s ňou ďalej bude. Takže aké to bolo z môjho pohľadu?

Niektorí moji priatelia na Summer Beach Rudava 2009 vyrazili už vo štvrtok. Vtedy sa Záhorím prehnala riadna blýskavica a víchrica s krúpami, to som úprimne ľutoval každého kto bol vonku alebo aj v stane, lebo sa to „v suchu“ prežiť určite nedalo. V pláne som mal ísť v piatok podvečer, no doma som bol bez elektriny a po tom čo „veštci na počasie“ vyhlásili podobné podmienky aj na tento večer som to vzdal. Nakoniec len výdatne zapršalo. V sobotu som bol odhodlaný ísť za každých podmienok a tak sa aj stalo.


Na festival som dorazil teda v sobotu niečo po šestnástej hodine. Bolo vidieť, že tú výdatne pršalo a ako aj minulé ročníky to organizátori zachraňovali slamou. Za svetla sa salo kalužiam vyhýbať, no aj tento večer spŕchlo a celý areál sa premenil v jednu obrovskú kaluž. Ľudia buď odchádzali alebo si to naplno v blate užívali.

S programu som sa najviac tešil na Persiana Jones, ale kvôli nehode bolo niekoľko dní popredu oznámené, že ich nahradí Kryštof. Samozrejme som behal od pódia k pódiu a čo mi najviac utkvelo v pamäti? Na hlavnom pódiu Mukatado a Cliché, dlho nazvučovaný David Koller – to bol „voheň“. Nesmiem zabudnúť aj na Nocadeň. Na electronic stage to bol Slavo C a Miss Rodez. Novinkou bol sobotňajší drum and bassový stage a na ňom Source Code, Lixx, B-Complex a D.System.

Počas festivalu a aj po ňom sa mimoriadne vášnivo diskutovalo na webovom fóre festivalu. Počasie usporiadateľ neovplyvní, môže sa naň maximálne pripraviť. Letiská majú silné vetry a búrky, výkyvy teploty – pri jazere je zase problém s vodou, blatom a celkovo s odvodňovaním. Okrem kritiky samozrejme padli aj návrhy na vylepšenie (krytý stage, pevná podlaha, atď.) a pochvaly za výbornú zábavu. Uvidíme koľko si z toho organizátori zoberú k srdcu a kam sa Rudava posunie budúci rok.