Nielen hudobný kritici radi označujú desaťročia rôznymi prívlastkami, veď už sme tu mali rôzne generácie - rock n roll, hippies, punk, disco no a 90. rokom minulého storočia sa často hovorí aj chemická generácia. Bez pochýb tomu je aj vďaka legendárnym The Chemical Brothers, ktorí sú na hudobnej scéne už pätnásť rokov. Konečne prišiel čas aj na naše maličké Slovensko, 26. novembra zavítali do Bratislavy.

Lístky sa predávali, za šialenú cenu. Lenže keď máte niečo skutočne radi, vyrastáte na tom, žijete tím tak to je jedno. Už sa môže stat, že nič také sa nebude opakovať. Mám pocit, že okrem bilbordov sa okolo celého vystúpenia žiadne megaveľké promo nekonalo. Dokonca na domácich hudobných portáloch sa objavilo minimum PR správ. To považujem za prvú veľkú chybu – nebol známy lineup, ani kto sa predstaví ako predskokan The Chemical Brothers (na flejeroch bolo meno jediného dja). Jednoducho ako hovorím, promo takmer nulové. Z vstupenky som sa dozvedel, že začiatok akcie je o 20:00 čo mi pripadalo na elektronickú záležitosť dosť skoro, OK tak som si dával na čas. Koncert sa uskutočnil v Bratislavskej Sibamac Aréne NTC. Vstup bol bez problémov, krátke vysvetľovanie, že moja Fujina 5500 vážne nieje profesionálna zrkadlovka s bezpečnostnou službou. Šatňa bola zdarma, ostatné služby (pivo, RedBull,WC, etc ...) sa dali kúpiť za kupóny (10Sk/kus). Dobre som sa obzeral po vyvesenom lineupe, no jediný čo som našiel bol vyvesený pri zvukárovi. Prvé sklamanie nastalo, keď som o pol ôsmej zistil, že všetko začalo už o 18 hodine, a o 20:00 majú vystúpiť „chemici“! Podľa počtu ľudí a radami pri vstupe som bol presvedčený, že som nebol jediný „milo“ prekvapený. Ozvučenie bolo vcelku dobré, len na pravej strane za zvukárom bolo dosť silné echo, tak nasledoval taktický presun na ľavú stranu pred neho.

The Chemical Brothers vystúpili krátko po ôsmej hodine. Nástup bol skutočne veľkolepý, dobrá projekcia, osvetlené pódium, viacfarebné lasery – to všetko nasledujúcu hodinku aj 45 minút len gradovalo. Prvá hodinka mi pripadala taká energetickejšia, zazneli najznámejšie veci nielen z posledného ale aj starších albumov. V tej druhej prišiel rad aj na pomalejšie a zvukovo farebnejšie skladby. Nasledoval jeden prídavok. Tu nieje čo popisovať – to treba zažiť - Tom Rowlands a Ed Simons predviedli, že sú vo skvelej forme a že ich vystúpenie skutočne bavilo. Všetko skončilo asi o desiatej hodine večer, podľa jediného programu, ktorý som videl malo ešte niečo nasledovať. Technici však začali baliť scénu a nasledovalo totálne zlyhanie organizátorov. Po tom čo sa ľudia začali hrnúť pre svoje veci k šatni nielen že vypukla brutálna tlačenica, no neskôr sa zvrhla do úplnej anarchie. Mlade slečny jednoducho dav nezvládli a ten si začal brať veci ako sa komu zachcelo, veľa vecí skončila ušlapaných na zemi. Ľutujem ľudí, čo si márne hľadali svoje veci. Očakával som promptný zásah bezpečnostnej služby, nič také sa nestalo. Všetko som neveriacky sledoval z opodiaľ.

Zhrnuté a podčiarknuté – na jednej strane úplne fantastický The Chemical Brothers, vďaka ktorým sa mi splnil jeden zo snov. Sny si predsa plniť aj keď to trvá niekedy dlhšie. Na strane druhej totálne zlyhanie po organizačnej stránke – počnúc chýbajúcim programom, anarchiou v šatni až po histerické výstupy, keď nechceli po skončení meniť žetóny za nápoje. Najviac však ľutujem ľudí ktorý sa do Bratislavy dotrepali z celého Slovenska ale aj zahraničia (neskutočné množstvo čechov a rakúšanov), ktorým show skončila priskoro. O zábave do rána nemohlo byť ani chýru. Predčasné ukončenie si viem vysvetliť len dnešným koncertom Rihanny. V každom prípade, podľa neoficiálnych informácii začiatkom februára sa ma konať zrušený koncert ďalšej legendy tanečnej elektronickej hudby – hlavné mesto konečne privíta britských Underworld... Teším sa (: