GitHub uvoľnil technical preview GitHub Copilot, čo má byť AI pre písanie lepšieho kódu. Copilot je poháňaný OpenAI Codex. Technicky ide o rozšírenie do editora Visual Studio Code, ktoré pozerá čo píšete a na základe toho vám vytvorí napríklad funkciu.

GitHub Copilot je trénovaný na miliardách riadkoch kódu z otvorených repozitárov. Momentálne funguje s jazykmi Python, JavaScript, TypeScript, Ruby a Go. Zameriava sa primárne na generovanie kódu tak, aby ste čo najmenej času trávili v dokumentácii a testovaním príkladov.

Aj keď GitHub uvádza, že Copilot nevie písať perfektný kód a vie si držať kontext len pre obmedzenú časť kódu, tak toto je smer kam sa programovanie uberá.

full

Ako momentálne obmedzenie vnímam práve dataset na ktorom sa trénovalo. Otvorené repozitáre totiž môžu byť zastaralé, s rôznou kvalitou kódu a teda použitie je na vlastný risk. Na druhú stranu, sa netreba tváriť, že každý programátor píše úžasne a nekopíruje zo StackOverflow, že ano.

Spomínam si, na komentáre, keď WebSupport spúšťal klickací sitebuilder v podobe produktu Vlastná webstránka v duchu, že čo budú programátori robiť a prečo sa im berie práca. Copilot je o nejakú generáciu ďalej a myslím, že sa to bude len vylepšovať.

Mňa na tom ale najviac zarmútilo, že GitHub už nepočíta so svojim editorom Atom, ale len s Visual Studio Code. Meh.