Je to už týždeň, čo tech média priniesli správu, že Google o pár mesiacov zruší svoju RSS/ATOM čítačku. Na tom by nebolo nič neobvyklé, veď je kríza a konsolidovať treba. Bohužiaľ Reader je špecifický tým, že ho využívajú hlavne skúsenejší internetisti.

Reader u mňa nahradil noviny a stále ho mám radšej než sociálne siete. Či chcete alebo nie tak rovnocenná náhrada zaň nie je. Či už online alebo hostovaná. Takže buď si treba zvyknuť na niečo nové, alebo počkať na sľubované náhrady s komaptibilným API.

Google zrušením Readera otvorene povedal, že cloud službám sa nedá veriť

Na jednu stranu chápem, že znižovať náklady treba. No na druhú stranu je Reader pre mňa natoľko zaujímavý, že som ochotný zaň aj platiť. Viem, že to na veci nič nemení. No aj po týždni som voči Google zatrpknutý. Pred rokmi zničil Jaiku, teraz Reader. Slogan “Don't be evil” je opäť skôr k smiechu.

Tento postup ale môže čo to znamenať aj pre ostatné cloud služby a priniesť vyzriezvenie z nich na štýl, čo nemám nainštalované alebo uložené u seba tomu neverím. Najmä posledné roky bolo trendom prenášať zábavu, ale aj prácu do cloudu. Reader je len RSS čítačka a aký bojkot a petície vyvolala. Teraz si predstavte, že na podobnej službe máte postavený biznis. Dovi dopo. Dá sa opnovať, že išlo o bezplatnú službu, ale ani u platených to neobstojí, príkladom je zrušnie platenej verzie last.fm – zostavajúce peniaze vrátili.

Aj keď je to môj osobný problém tak si to na záver neodpustím. Google som bral ako tú lepšiu a zajímavejši firmu medzi tými TOP technologickými. Vedeľ som sa stotožniť s jej filozofiou a vecami čo tlačila dopredu (HTML5, Android, Chrome) no s odstupom času musím povedať, že už je to pár rokov čo priniesli naozaj niečo revolučné. Ešte, že aspoň to vyhľadávanie im stále ide.