Mladá a slovenská. Tak sa prezentuje nová distribúcia zo slovenských luhov a hájov. Pôvodne som chcel dať pojem distribúcia do úvodzoviek ale nakoniec som to nespravil. Greenie má na svedomí Stanislav Hoferek a podľa farieb usudzujem, že je to švárny šuhaj odniekiaľ z Liptova – podľa farieb aké si pre túto distribúciu zvolil. Ak sa zaujímate o Ubuntu možno ste o Stanovi počuli, nakoľko spravil preň dosť užitočný manuál. Ale späť ku Greenie – ide o systém postavený na Ubuntu, pri tejto vete väčšina ľudí už prevracia očami – bože ďalší fork. Aké sú teda hlavné výhody a prečo sa zaujímať o Greenie?

  • systém pre úplných začiatočníkov
  • stredoeurópska lokalizácia
  • menej nastavení po inštalácii
  • grafické menu na editáciu textových súborov ako sources.list, fstab
  • integrované veľké množstvo návodov (napríklad pre modemy)
  • pokus o vybudovanie vlastnej témy

Reakcie na takýto počin boli od domácej komunity dosť negatívne. Autora dosť potrápili v komentároch k recenzii na kultovom root.cz, neho to však neodradilo a v pohode si na svojom projekte pracuje ďalej. Dalo by sa to nazvať tou pravou slobodou – veď v tom je sila, že každý si môže ďalej upraviť slobodný softvér podľa svojich potrieb ak má chuť spraviť aj ďalšie distro. Aj keď len s jedinú zmenou – preto som tam nedal úvodzovky.


Projekt je jasne cielený na začiatočníkov, či si nájde svoje miesto ukáže len čas a chuť autora ho ďalej vyvíjať – toto je asi jediné obmedzenie pre jeho budúcu existenciu. Určite ide o časovo náročnú úlohu. Osobne by som to riešil inak, špeciálnymi balíčkami (pre tému, pre návody, atď.) ktoré by si záujemcovia nainštalovali – udržiavať pri živote celú distribúciu je naozaj veľký chlebíček. Alebo jeden transoformačný pack, kde by si užívateľ naklikal čo chce iné. Ale to je len môj názor. V každom prípade ak vás projekt zaujal navštívte jeho domácu stránku na ubuntu.kayle.sk/greenie