GTD alebo metóda Getting Things Done je čoraz populárnejšia a dalo by sa povedať, že zažívajú svoj boom aj u nás. Ako skratka tak aj celý názov sú registrované značky Davida Allena, ktorý je autorom metódy.

Pokiaľ vám GTD nič nehovorí odporúčam si prečítať základné info na Wiki, alebo pozrieť DigIT kde metódu prezentoval Petr Mára. Ak idete na jesenné WebExpo do Prahy tak aj tu bude mať prednášku na túto tému. Prípadne rovno siahnite na klasickú knihu od David Allen.

Pre Getting Things Done existuje pomerne dosť softvérových aplikácii. Snáď najznámejšia je Things pre Mac OS X a iPhone. Paradoxom je, že aplikáciu som poznal ešte skorej než nejaké GTD. Inak ceny niektorých aplikácii sú vážne závratné, proste vývojári sa vezú na vlne popularity.

Jednou z voľných aplikácii je GTG, čo je Getting Things Gnome! Program je v rannej verzii a v súčasnosti to je skutočne jednoduchý task a time manager. Uvedomujú si to aj autori, no dodávajú, že s GTG majú veľké plány. Či sa im to podarí ukáže asi až čas. V každom prípade sa s GTG počíta v budúcej verzii Ubuntu, zatiaľ si musíte aplikáciu nainštalovať z balíčka alebo ručne pridať repozitár. Samozrejme podporované sú aj ďalšie distribúcie.

Skromnejším užívateľom postačí task manager v Evolution ci Sunbird, ktorý by po vylepšení mohol byť výborným nástrojom pre GTD. Mozilla by tým určite získala, teraz ten kalendár viacmenej leží ľadom. No a najskromnejším stačí pero a papier.