Leo Babauta je známy bloger (píše Zen Habits) a minimalista. Má šesť detí a je vegetarián. Jeho posty na blogu sú prekladané do množstva jazykov. No a v neposlednej rade známy americký spisovateľ, ktorý svojou filozofiou a prístupom ovplyvnil nejedného človeka.

Ja by som vám rád dnes predstavil jeho knihu Zen To Done (ZTD), ktorá sa u nás predáva v preklade ako Zen a hotovo. V podstate ide o jeho vlastný systém produktivity, ktorý už podľa skratky bol inšpirovaný metódou Getting Things Done (GTD) od Davida Allena.

Nezostal ale len pri GTD, ale inšpiroval sa aj v 7 návykoch skutočne efektívnych ľudí od Stephena Coveyho. K tomu primiešal niekoľko svojich skúseností a myšlienok a je z toho ZTD.

Ja osobne som sa k tejto knihe dostal až po pár ročnom aplikovaní GTD do môjho života. Kto sa ale začíta do knihy Davida Allena zistí, že žiť a pracovať podľa nej nieje zrovna najjednoduchšie. Mne osobne prekážala komplikovanosť niektorých postupov a pomerne ťažké aplikovanie do života mimo práce. Proste som chcel metódu aplikovateľnú aj mimo nej na ostatné aktivity. Proste som hľadal väčšiu životnú rovnováhu.

Mluvením rýži neuvaříš... čínske přísloví

Dovolím si tvrdiť, že Zen To Done si berie z GTD to najpodstatnejšie a predkladá to v minimalistickej verzii. V podstate ide o desať krokov: zhromažďovanie, triedenie, plánovanie, vykonávanie, jednoduchý systém, usporadúvanie, revízie, zjednodušovanie, rutina a nájdene svojej vášne.

On osobne hovorí o desiatich návykoch. Aj keď sa zdá, že už systém okresal na to najpodstatnejšie tak aj s nich vyberá to najpodstatnejšie. Pre mňa bol zaujímavý prístup ako sa vysporiadať s jednotlivými návykmi. Každý mesiac sa venovať len jednému, až po jeho zvládnutí prejsť na ďalší – to je diametrálne odlišný prístup v porovnaní s ostatnými metódami, ktoré sú často krát brané ako celok. Systém osobnej produktivity a efektivity je niečo čo nás asi bude sprevádzať po zbytok nášho „produktívneho“ spôsobu života preto sa naň treba naučiť postupne. Taký rok na osvojenie si ZTD je vraj postačujúci.

Před osvícením jsem sekal dříví a chodil pro vodu. Po osvícení sekám dříví a chodím pro vodu... zenové přísloví

Kniha je naozaj minimalistická ale inšpirujúca a zaujímavá. Myslím, že sa hodí každému kto chce začať s time managemetom alebo sa niečo dozvedieť o produktivite a efektivite. Myslím, že jednoduchší spôsob, ktorý by pokryl tak širokú sféru nie je.

Tak isto ju odporúčam aj keď sa venujete GTD, či už sa o to snažíte alebo ste to pre jeho komplikovanosť vzdali. Kniha vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Jan Melvil Publishing a zakúpiť si ju môžete v online kníhkupectve gorila.sk.