Z nadsádzkou som pomerne často hovorieval, že už mi stačí vidieť v živote len dve skupiny naživo a stačilo. Boli to Coldplay a Iné Kafe. Každá z nich zapadá do určitej časti života. Kedže začiatkom roka 2006 sa Iné Kafe rozpadlo, nezabúdal som dodávať, že britský Coldplay sú pravdepodobnejší. Hry osudu sú ale nevyspytateľné. Jeden krásny podvečer si tak idem po Starom meste keď moje unavené oko spočinulo na nevýraznom žltom plagáte s tučným nadpisom „INÉ KAFE“.

Samozrejme , že som ihneď spozornel. Podla plagátiku malo ísť o „pí ár“ akciu spoločnosti HP pre vysokoškolských študentov. Proste klasická verbovačka na nových zamestnancov, to ale samozrejme nič nemenilo na tom, že 22. mája sa objavím v Mlynskej doline. A tak sa aj stalo. Akcia sa konala netradične vo štvrtok, takže hodiny v práci utekali veľmi pomaličky. Nejako som nemal v pláne vidieť ostatných účinkujúcich, napriek tomu som dorazil niečo po osemnástej hodine keď sa práve pripravovali na vystúpenie švárny slovenský junáci s názvom Diego, ktorí sa očividne zviezli na vlne britpopu. Nasledovali Lavagance, ktorí skutočne hrajú asi na každej akcii. Zvukovo veľmi dobré, no vokálovo ma to za srdce nechutilo. Prvý závan punku na pódium priniesli až Clou zo susednej českej republiky a spravili riadnu show. To kvôli čomu sem ale ľudia prišli bolo Iné Kafe. Chalani začali hrať presne o deviatej v netradičnej v zostave Vratko – gitara a spev, Forus - basa, Wayo - gitara, Dodo – bicie.

A odpálili to teda riadne: Čo chcú?, Petra, Mýtna, Úspešne zapojení, Biely hotel, Kto na to príde, Opäť na streche, 090x, Ráno, Čumil, Čas beží, 30. február, Svätý pokoj, Prečo je to tak?, Vianoce, Ružová záhrada, Spomienky na budúcnosť, Ďakujeme vám, Záverečná (acoustic). Som nesmierne rád, že koncert bol pojatý tak zo široka a skutočne sa hrali veci z každého albumu. Zaujímavé boli aj akustické verzie trackov Čumil a Čas beží. Na záver Vratko pridal pomalú verziu skladby Záverečná, to už bolo po desiatej večer takže skutočne bez elektriny a rušenia nočného kľudu.

To už sme sa tlačili na autobus, v ktorom žúrka pokračovala ďalej – viď video. Počas koncertu padli informácie o „Best of...“ výberovke, ktorá by sa mala objaviť 9.9.2009. Ak si to neviete zapamätať tak na stránke Iné Kafe beží odpočet. Okrem najznámejších singlov sa na nej má objaviť niekoľko nových vecí, niečo bude prerobené ale aj nejaká novinka. Bude to dvoj CD. Z koncertu mám veľmi dobrý pocit. Očakával som všetko, ale že aj po dvoch rokoch od rozpadu formácie budú „Kafáči“v takej forme to teda nie. Patrične to ocenilo aj 5 000 fanúšikov. Neodpustím si malý epilóg na záver. Iné Kafe sa neodmysliteľne spája zo všetkým, čo som robil pred viac ako 10 rokmi. Aj ked dnes som hudobne niekde úplne inde tak túto kapelu považujem za to najlepšie čo sa na Slovenskej hudobnej scéne objavilo a myslím, že to miesto im už aj navždy patrične zostane.

Nehovorím, že všetky albumy boli perfektné, že ma neštvalo ich častejšie vystupovanie pre českých fanúšikov. No máloktorá domáca skupina môže o sebe povedať že dokázala to čo Iné Kafe za celú svoju existenciu.