Islam. Slovíčko ktoré je možné počuť viac než kedykoľvek doteraz, niesu jediné televízne noviny kde by nezaznelo. O to viac je potrebné mu pochopiť. Vo veľa Európanoch (nechcem ukazovať prstom len na Slovákov) vyvoláva určitý strach, vybavujú si pod ním v kontexte hlavne ďalšie slovíčka ako vojna či terorizmus. No to sú len predsudky z nepoznaného. Ľudia sa vždy boja toho čo nepoznajú. O tomto náboženstve vyšlo u nás už niekoľko kníh, väčšina z nich je spracovaná ako obrázková encyklopédia.

Kniha Islam vyšla v edícii Fakty minulosti vo vydavateľstve Slovart. Jej autorkou je Karen Amstrongová, ktorá sa venuje práve religionistike. Napísala niekoľko kníh na tému Boh, dokonca pôsobila niekoľko rokov ako mníška. Kniha má päť veľkých kapitol, na jej začiatku nájdete chronologický prehľad od prvého Mohamedovho zjavenia až po rok 2002, kedy bola aj u nás kniha preložená a vydaná. Kniha sa snaží poopraviť uvažovanie ľudí o Islame ako takom a oddeliť ho od fundamentalizmu. Dosť miesta je venovaného dogme, právu a etike, rozdeleniu mystických a filozofických prúdov. Vysvetľuje rozpory a rozdieli medzi sunnitmi a šiítmi, tak sito dôvody prečo je u moslimov tak pevne previazaný svetský život, náboženstvo a politika. Naznačuje aké miesto má islam v súčasnej modernej dobe.

Kniha je rozsahom celkom útla, veď má len niečo vyše dvesto strán. Čitateľa však zaujme nestrannosť a pôvab s akým je napísaná. Určite ju môžem odporučiť každému kto sa chce o tomto náboženstve dozvedieť viac, či už vrámci štúdia alebo rozšírenia si vedomosti. Určite pomôže chápať veci v širšom kontexte