Vlog


Sleduj ma


Twitter


Kóderské audio-vizuálne umenie po rokoch opäť ukáže Demobit

Demoscéna je pojem, ktorý sa mi silo spája s 90. rokmi minulého storočia. Staré mašiny, maličké programy, fraktály, VJ Zden. Na Slovensku sa najznámejšia demoparty nazývala Demobit a podieľalo sa na nej ešte v roku 1995 množstvo dnes už významných ľudí zo slovenskej IT scény ako Miro Trnka, Michal Weiss či už spomínaný Zden Hlinka, ktorý inicioval vzkriesenie Demobitu po dvoch desiatkach rokov.

Binárium v Mlynskej doline tak po takejto neskutočne dlhej dobe privíta na trojdňovom podujatí fanúšikov ale aj nováčikov v tejto oblasti počítačového umenia. Práve to si v dnešnej dobe väčšina ľudí predstavuje ako výsledok nejakej grafickej, audio či video aplikácie. No umením môže byť aj programovanie.

Program je netradične postavený nielen na samotnej súťaži ale aj na kombinácii rečníkov, ktorí sú kľučoví pre demoscénu a živými vystúpeniami hudobníkov. Ak sa chcete zúčastniť súťaží, na výber sú tieto kategórie: Demo competition, combined 64k/8k PC intro, combined PC 256B/4kB Intro, wild demo, combined music, combined graphics, combined oldskool demo, combined old skool intro and photo competition. Pravidlá sú špecifikované na webstránke Demobitu.

Prvý ročník „vzkriesenej“ Demobit party pritiahne okrem množstva súťažiacich tiež dôležitých speakrov - veteránov svetovej demoscény. Bratislava privíta odborníka na kreatívne inžinierstvo – Kostas „Navis“ Pataridis, ktorý je hnacou silou demoskupiny Andromeda Software Development. Daniel „Redox“ Sýkora, ktorý založil skupinu MovSD, získal skúsenosti z Disney animovaných štúdií, je zároveň aj pravidelných rečníkom na Siggraph konferencii. V súčasnej dobe sa zameriava na vizuálny štýl klasického animovaného filmu. Michal „Kiero“ Wozniak je grafický počítačový odborník s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v oblasti programovania dema, hlavne Amiga. Jan "Řrrola" Kadlec je majster minimalistického assembler kódu a na túto tému bude aj prednášať. Portugalský spíker Filipe „Psenough“ Cruz, informatik a digitálny umelec – samouk, priblíži skúsenosti s jeho vlastnou netlabel a ako to súvisí s koreňami demoscény. Posledným potvrdeným je Miloš „Baze“ Bazelides, ktorý je skúseným soft-inžinierom.

Myslím, že toto bude veľmi zaujímavý zážitok pre každého kto sa motá okolo počítačov, programovania ale aj umenia. Demobit sa uskutoční v Bratislave 27. až 29. januára 2017, lístky sú k dispozícii online - viac informácii na oficiálnej stránke podujatia.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Maker Faire bude tento rok aj v Bratislave

Prvou tohtoročnou informáciou, ktorá sa tu objavila bolo, že Praha opäť privíta bastličov a kutilov na Maker Faire a ja som veľmi rád, že na pomyselnú

Poznámky zo SUSE Expert Days 2019

V utorok 4. júna 2019 sa konalo v poradí už štvrtý ročník SUSE Expert Days v Bratislave, konkrétne v priestoroch Vodárenského múzea. SUSE Expert Days

Prezradím ako vznikal nástroj na boj proti hoaxom a fake news | VLOG #51

Pripravil som si (ne)technické rozprávanie, ako vznikalo rozšírenie pre prehliadač Chrome, ktorý pri návšteve webu s nedôveryhodným obsahom označí st

Publikované 16.01.2017
TOPlist TOPlist