Vlog


Sleduj ma


Twitter


Alibaba.com – príbeh najväčšieho on-line trhoviska na svete

Porter Erisman je bývalý viceprezident spoločnosti Alibaba, konkrétne mal na starosť medzinárodný marketing. O svojom pôsobení v nej natočil dokument a napísal knihu – v originále Alibaba's World.

Alibaba bol nielen u nás, ale aj v Spojených štátoch pomerne neznámou spoločnosťou. Aktívne sa o nej začalo hovoriť až po tom, čo prekonala eBay a aj Amazon. No najmä svojím vstupom na burzu v roku 2014 dala o sebe vedieť naozaj hlasno. U nás je spoločnosť v povedomí najmä svojím B2C portálom AliExpress, ktorý je naozaj známy a patrí do Alibaba Group.

Erisman v knihe Alibaba.com s podtitulom Príbeh najväčšieho on-line trhoviska na svete popisuje obdobie svojho pôsobenia v spoločnosti, bol jedným z prvých nečínskych zamestnancov.

Všetko začína príbehom Jacka Maa, pôvodne učiteľa angličtiny, ktorý celé toto impérium vybudoval. Jeho najväčším darom bolo odhodlanie vďaka ktorému sa toto všetko podarilo. Keď Erisman nastupoval do spoločnosti ešte stále sa hlavný vývoj odohrával v Jackovom byte, kde prespávali programátori na smeny.

Veľmi dobre je popísaná aj situácia pre komerčné pôsobenie v Číne – predsa len stále ide o štát v ktorom vládne komunistická strana. Na túto časť som bol veľmi zvedavý, nakoľko sa neraz spomína prepojenie spoločnosti práve na vládnu moc. Naviac ide už o tak veľkú spoločnosť, že má významný podieľ na Čínsku ekonomiku.

Kniha má veľmi dobrý začiatok, slabé jadro pri ktorom ma čítanie už prestávalo baviť. Našťastie záver to doženie. Ak chcete vedieť niečo o čínskom uvažovaní a podnikaní, tak knihu určite prelúskajte. Na záver v nej nájdete 40 tipov na podnikanie, ktoré sú univerzálne. Dávam 3 hviezdičky z 5.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Kniha Meet the Heroes | VLOG #77

Kniha, ktorú musíš mať! Je hmateľný dôkaz, že Slovensko ako krajina nie je startené. Kniha Meet the Heroes predstavuje generáciu hrdinov všedných dní

10 spôsobov, ako zostať kreatívny v časoch dobrých aj zlých | VLOG #71

Kreativita nie je niečo, čo len tak zapnete frázou "a teraz budem kreatívny". Jednoducho občas to nejde. Ale naštastie je tu 10 tipov z kni

Mám pre teba novú knihu o blogovaní | VLOG #67

Uvažuješ nad blogovaním, alebo blog už máš a chceš sa posunúť na ďalší level? Som veľmi rád, že som mohol prispieť k vzniku knihy Tvorba úspešného za

Publikované 17.01.2017

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist