Po takmer 10 rokoch som sa rozhodol ukončiť moje fulltime pôsobenie vo Websupporte. Vo firme, v ktorej som strávil štvrtinu svojho doterajšieho života - takto povedané to znie ešte dlhšie. Boli to roky veľmi zaujímavé a produktívne, plné rastu, zmien.

Ak vás zaujíma, ako som sa do Websupportu dostal a čo som v ňom robil, určite si dajte toto moje video. Bola to jazda, začínal som ako Administrátor, potom Product owner, Product manager a nakoniec ako Head of Server products. Dlhé roky to bola show dvoch ľudí, keď odchádzam, zanechávam vo firme fungujúci tím profíkov a úžasných osobností v segmente Managed services.

Prečo končím?

Nejde o nejaký jeden dôvod, je ich viacero a až ich súčet dáva na stôl takéto zásadné rozhodnutie. Aj keď som sa snažil priniesť top služby a produkty, na ktorých môžete postaviť váš online biznis, bol to dosť punk. Gravitácia core biznisu v podobe hostingu a domén nepustí a po akvizícii a zmene managementu ešte zosilnela. To značne skresalo priestor, na ktorom som bol doteraz naučený tvoriť, predávať, komunikovať a rásť. Naviac takáto rola intrapreneura je lákavá, ale nie dlhodobo. Len pre predstavu, moja rola po odchode sa rozdelí na 3-4 pozície.

Že je toho veľa, som si uvedomil začiatkom roka, keď som začal mať zdravotné problémy. Dlho som vôbec netušil prečo. Ako som spomínal v reporte z minulého roka, prešiel som si komplexnými vyšetreniami. Až ako jedna z variant prišla, či to nie je z práce a terapia ukázala, že áno. Nemám pocit, že som prešiel vyhorením, ale skôr stavom úzkosti. Samého ma prekvapila tá tenká hranica. Situácii nepomohla ani pandémia, ktorá tento stav akcelerovala. Ale teraz som rád, že som si mohol opäť uvedomiť životné priority a zhodnotiť, čo mi za čo stojí.

Rád prímam nové výzvy a viem sa rýchlo adaptovať. Ak by som mal popísať, čo som zanedbal, je to delegovanie. Ten „batoh“ naložený zodpovednosťou za všetko možné bol až príliš veľký. A keď sa začal postupne vyprázdňovať, bolo už neskoro, lebo veľmi dlho nebolo na koho delegovať.

Čo som sa naučil?

 • že si viem vytvoriť pozíciu, kde viem používať aj svoju kreatívnu a „umeleckú“ hemisféru spolu s tou analytickou a technickou
 • ako vytvoriť team, nadchnúť ľudí pre nehmatateľné veci, ktoré sami k svojmu životu ani nepotrebujú, ale aj prepúšťať, ak to nefunguje
 • nastaviť dlhodobú stratégiu
 • robiť biznis poctivo a lean, bez skratiek a s veľmi obmedzeným budgetom
 • ako z obratu 200k urobiť 1,2M eur ročne
 • ako fungovať na rôznych trhoch, ktoré sú k sebe vzdialenostne blízko, ale z pohľadu komunikácie sú úplne diametrálne
 • aké je dôležité o tom všetkom hovoriť nielen von, ale aj do vnútra firmy – často a opakovať to
 • že na prvom mieste je zákazník, ale férovosť musí byť obojstranná
 • že konkurencia hrá aj neférovo a zákerne
 • ako predávať, robiť B2B marketing, produkty
 • vždy sa všetko dá, ak sa chce
Áno, to posledné je revenue za 9 rokov Managed services len na Slovensku

Čo bude ďalej?

Sabbatical. Najbližšie 3 mesiace si chcem dať pauzu od všetkého. A nájsť si čas na to, čo som zanedbával. Asi potom ďalšie 3 mesiace chcem investovať do rozvoja mojich projektov a premyslieť si, čo ďalej. Pokiaľ ide o tie projekty, tak zatiaľ to smeruje k dvom konzultačným a tréningovým projektom. Prvý zameraný na technologické vzdelávanie a mentoring z oblasti cloudu, kontajnerov a Kubernetes. Druhý zameraný na service design, biznisovú stratégiu a soft skills.

Baví ma kombinácia stratégie a leadershipu, produktu a service designu, marketingu a komunikácie. A stále sa držím up-to-date po technickej stránke, najmä v oblasti cloud native a DevOps. Vybrať si z tohto bude veľmi ťažké, preto chcem dať tomu viac času a nájsť niečo, kde tento široký presah budem môcť využiť.

Ak si vy viete predstaviť spoluprácu, určite mi dajte vedieť.

Bola to jazda od prvého do posledného dňa a ja som si ju veľmi užíval.

Teším sa na tú ďalšiu.